бажанням скоріше побачити сонце. Всі, хто піднімався першим, вийшли,— значить, сходи не були зламані; але страшне підозра, що їх можуть зламати, щоб не дати останнім вибратися, коли інші встигли вийти і дихають свіжим повітрям,— остаточно звело людей з розуму. І варто було статися зупинці, вони постійно видавали лайкою, лізли вгору, дерлися, билися, відштовхували один одного, готові піднятися вгору по трупах.
І тут Катрін впала. Вона в розпачі вигукнула ім’я коханця, але Шаваль не чув,—він бився, він каблу-ками ламав ребра товаришеві, щоб вилізти раніше. Катрін покотилася вниз, під ноги людям, і її ледь не затоптали; їй здавалося, що вона — маленька откатчица минулих років і що шматок вугілля, що випав вгорі з кошика, скинув її в шахту, горобчика, підбитого каменем. Залишалося здолати тільки п’ять сходів. На підйом пішло близько години, Катрін так ніколи і не дізналася, як вона вибралася, як її винесли на плечах, як їй не дала впасти сама тіснота ходу. І раптом в очі їй вдарило сонце, а навколо варевела, заулюлюкала натовп розгніваних людей.

III

Вранці, ще до світанку, робочі селища захвилювалися; по дорогах потягнулися люди. Але передбачався похід не відбувся: поширилася звістка, що по рівнині нишпорять драгуни і жандарми. Говорили, що вони прибули вночі з Дуе. Раснера звинувачували в зраді: запевняли, ніби саме він попередив директора; одна сортувальниця стверджувала, що сама бачила, як директорський камердинер поніс на телеграф депешу. При блідому світлі займається дня вуглекопи, стискаючи кулаки, стежили крізь щілини гратчастих ставень за проїжджали по вулиці солдатами.
Близько половини восьмого ранку, коли вставало солвце, рознісся інший слух, який заспокоїв нетерплячі голови. Звістка про каральні загони виявилася помилковою. Солдати виїхали просто на військову прогулянку, які з початку страйку генерал іноді влаштовував на прохання префекта міста Лілля. Страйкарі ненавиділи префекта за те, що цей сановник обдурив їх: обіцяв виступити посередником і примирителем, а замість цього на його вимогу щотижня, для залякування робітників, в Монсу дефілювали

Книга Жерміналь стор.288

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code