так само його чекає розорення, нічого трусити і розсипатися в непотрібних люб’язностях. А число підходили Заба-стовщіков все збільшувалося — їх набралося вже людина п’ятсот; вони згрудилися біля воріт і готові були кинутися і розтерзати Денелена. Головний штейгер шахти відсмикнув його назад:
— Пане Денелене, заради бога! Адже вони всіх переб’ють! Не можна ж так!
Денелен відбивався, обурювався і востаннє крикнув натовпу:
— Зграя бандитів, ось ви хто! Зачекайте, буде знову сила на нашому боці! Буде! Ось тоді ми з вами пого-крадемо!
Денелена повели. Натовп кинулася до сходів, заштовхнула передніх на сходинки, скрутила залізні перила джгутом; жінки верещали, волали, штовхали чоловіків вперед, нацьковували їх. Двері відразу подалася, вона була без засувів і замків, закривалася тільки на клямку. Але сходи виявилася занадто вузька для лавини обложників, в сум’ятті вони здавили один одного на сходах і довго не могли б увійти, якби в задніх рядах не здогадалися пробратися через інші проходи. І тоді вони заповнили все: приймальну, сортувальну, машинне відділення. Через п’ять хвилин їм належала вся шахта. Люто розмахуючи руками, вони з криками розсипалися по всіх чотирьох ярусах, підхоплені бурею захоплення, тріумфуючи свою перемогу над впертим господарем.
Мае в переляку кинувся по сходах одним з перших, крикнувши Етьєну:
— Дивись, як би його не вбили. Не давай!
Етьєн теж помчав; потім, здогадавшись, що Денелен забарикадувався в кімнаті штейгерів, відповів:
— А що поробиш? Хіба ми будемо винні? Він розлютився.
Все ж Етьєн дуже турбувався, так як ще володів со-бою і не хотів піддаватися пориву гніву. Крім того, за-дета була його гордість — гордість ватажка, побачив, що наведене військо вийшло з-під його влади, що це шаленство не схоже на картину, рисовавшуюся йому в мріях: холоднокровне виконання волі народу. Марно од закликав до спокою, кричав, що не слід безцільними руйнуваннями діяти на руку ворогам.
— В котельню —волала Горіла.- Погасимо вогонь.

Книга Жерміналь стор.292

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code