почала вигрібати з неї розпечений жар прямо на цегляну підлогу.де вугілля продовжував горіти, випускаючи чорний дим.
Всього в котельні було десять топок на п’ять генераторів. Незабаром і інші жінки, люто взялися за роботу; старалася дружина, Левака, вхопивши лопату двома руками; поруч намагалася Мукетта, підвідкнувши спідниці вище колін, щоб вони не загорілися, в цій Пекельній кухні, немов освітленої заріром пожежі, всі фігури здавалися криваво — червоними, всі були спітнілі, розпатлані, страшні, немов відьми на шабаші. Гора розпеченого вугілля росла, від спека стеля великого приміщення котельні пішов тріщинами.
— Досить! — крикнула дружина Мае.- Загориться халупа!
— Ось і добре!,— відповіла Горіла.— Чиста буде робота!.. Ах, вони прокляті! Я ж говорила, що відплачу їм за чоловіка!
У цю хвилину пролунав голос Жанлена:
— Обережніше!.. Я зараз погашу! Відразу пар випущу! ..
Він прибіг одним з перших, прослизнув у натовпі, радіючи цій метушні і придумуючи, що б накоїти; і йому прийшла думка відкрити крани і випустити з котлів пар. Струмені пара вирвалися, немов грянули постріли; пя!ь котлів вмить спорожніли— з виттям, з шипінням і свистом, з таким громовим гуркотом, що вухам було боляче. Все зникло в хмарах пари; розпечене вугілля потьмянів; жестикулюючі жінки здавалися тінями. Добре був бачивши тільки Жанлен,— забравшись на галерею, що панувала над білою клубившейся пеленою, він дивився на натовп з захопленням і реготав, разевая рот до вух, тріумфуючи, що йому вдалося викликати такий буревій.
Тривало це з чверть години. На купу палаючої ущд вилили кілька відер води, щоб остаточно його загасити, загроза пожежі була усунена, але гнів натовпу не стихав, навпаки, розпалився ще більше. По сходах чоловіки втекли з молотками в руках, жінки хапали залізні прути, кричали, що потрібно розбити генератори, зламати машини, зруйнувати шахту.
Етьєна попередили, він прибіг разом з Мае. Його і самого захоплювала, сп’яняла ця буйна, спрага помсти, все ж.він боровся з собою, молив і інших, заспокоїтися:

Книга Жерміналь стор.294

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code