поглядом, чи не з’явиться вдалині земля обітована, царство справедливості; горіла, дружина Левака і Мукетта йшли широким кроком, немов солдати, що вирушили на війну. У разі неприємної зустрічі з жандармами подивимося, чи посміють вони напасти на жінок. Потім йшли врозбрід чоловіки; хода розтягнулася по дорозі, розширюючись до хвоста, наїжачившись залізними прутами, і вище всіх піднімався, виблискуючи на сонці відточеним лезом, єдиний сокира, якою помахував Лівак. Етьєн рухався до середини процесії, не випускаючи з уваги Шаваля якого він поставив попереду себе; а Мае, чимчикуючи позаду нього, кидав похмурі погляди на Катрін — вона була єдиною жінкою в натовпі чоловіків і наполегливо семенилй слідом за коханцем, боячись, як би з ним не розправилися. Багато йшли з оголеними головами, і вітер тріпав їх волосся; всі мовчали, чувся тільки швидкий тупіт дерев’яних черевиків, немов бігло по дорозі стадо, підганяється розкатами пастушого ріжка Жанлена.
Але нскоре знову пролунав крик:
— Хліба! Хліба! Хліба!
Був уже полудень. За півтора місяці страйку люди зголодніли. В цьому поході серед полів голод мучив їх з особливою силою. Вранці хто з’їв суху кірку хліба, хто кілька каштанів, принесених Мукеттою. Але це було давно, а зараз у всіх нестерпно ссало під ложечкою, і муки голоду збільшували злобу проти зрадників.
— До шахт! Знімати з роботи! Хліба!
Вранці Етьєн відмовився від своєї частки хліба, а зараз у нього так болісно палило в грудях. Він не скаржився, за час від часу машинально хапався за флягу і відпивав ковток ялівцевої горілки,— він весь тремтів, і йому здавалося, що без горілки йому не витримати, що він звалиться. Обличчя у нього палало, очі гарячково блищали. Однак голова була ясна, він все ще хотів уникнути безцільних руйнувань.
Коли підходили до дороги на Жуазель, один з ван — дамських забійників, приєднався до ходи по злобі на господаря і бажав помститися йому, товаришів повернув вправо, голосно закричавши:
—  до Гастон-Марі! Зупинити насос! Нехай вода за-топить Жан-Барт!
Підкоряючись його заклику, натовп вже повертав вправо, незважаючи на вмовляння Етьєна, який благав товаришів не зупиняти відкачування води з шахти.-Навіщо ж руйнувати

Книга Жерміналь стор.298

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code