голодної людини; його бліді губи кривилися в злісній усмішці, що оголювала оскал гострих зубів. Раптом він помітив, що Шаваль втік, скориставшись метушнею. Етьєн вилаявся, крикнув, збіглися люди, знайшли і схопили втікача — він сховався разом з Катрін за штабелями кріпильного лісу.
~ Ах ти, сволота! Боїшся, як би тінь на тебе не впала! — волав Етьєн.- Адже ти сам в лісі кричав нехай машиністи при насосах страйкують і зупинять відкачування води!»Хочеш тепер нам напакостити?.. Ну ні, негідник! Ми зараз повернемося в Гастон-Марі, і ти сам зламаєш насос! Так, зламаєш! Чорт тебе дери! Я тебе змушу зламати!
Він був п’яний, він тепер підбивав товаришів зламати насос, який врятував від руйнування кілька годин тому.
— У Гастон-Марі! У Гастон-Марі!
Пролунав задоволений рев, всі кинулися на дорогу; Шаваля схопили за плечі, штовхали, підганяли, а він вимагав, щоб його відпустили помитися.
— Іди ти звідси! — кричав Мае дочки, коли вона кинулася слідом за коханцем.
Але тепер Катрін не відставав ні на секунду, тільки кинула на батька палаючий погляд і побігла далі.
Юрба голодних людей знову понеслося по рівнині і, повернувши назад, помчали з довгим, прямим дорогам, по рівним, широким ріллі. Було чотири години дня, сонце спускалося, і по замерзлій землі витягувалися тіні біжать людей, повторюючи їх люті жести.
Не доходячи Монсу, знову згорнули на Жуазельську дорогу і, для скорочення шляху, пішли не через Коров’ячу розвилку, а повз огорожі Піолени. У цей час подружжя Грегуар були відсутні: вони вирішили відвідати нотаріуса, а потім відправитися на обід до Енбо, де повинні були зустрітися з дочкою. Садиба, здавалося, спала: дрімала її пустельна Тополева алея, її оголився город і плодовий сад. Ніщо не ворушилося в будинку, в замкнених вікнах запітніли зсередини скла, — як видно, в кімнатах було тепло; від цієї глибокої тиші віяло затишком і благополуччям, відчувалося, що в садибі патріархальні, мирні звичаї, що власники її спокійно сплять, смачно їдять, насолоджуються своїм щастям розумних та заможних людей.

Книга Жерміналь стор.305

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code