меблі, вся койната — тут рішуче все дихає порогом. В безсилій злобі він кинувся н иортеяи; і люто бй;г по ній кулаками, дряпав ті місця, де збереглися западини, вдавлені тілами коханців, і в сказі наносив удари по відкинутим .ковдрам, зім’ятим, простий-нямг м’яким, податливим, немов і вони були стомлені довгої ночі любові.
Але раптом йому почулися кроки, здалося, що Іполит знову піднімається по сходах. Йому стало сором-але, він зупинився, важко дихаючи, постояв кілька се-кунд, витираючи лоб, вичікуючи, поки вщухне серцебиття. Довго дивився в дзеркало, розглядаючи своє бліде, до невпізнання спотворене обличчя. Поступово воно прийняло більш спокійне вираження; пан Енбо тяжким зусиллям волі взяв себе в руки і зійшов вниз.
У передпокої чекали п’ять навмисних, не рахуючи Дан-сара. Всі принесли повідомлення про грізну, все більш гроз-ному ході страйкуючих по шахтах; старший штейгер докладно розповів, що сталася в Миру,— шахта спа-сена тільки завдяки мужності старого Кандьє. Г-н Енбо слухав, похитуючи головрй,. але не розуміючи ні слова, мис-лями, він все ще  був .там, нагорі, в спальні Негреля. Нарешті він всіх відпустив, сказавши, що негайно вживе заходів. Залишившись один, він довго сидів за письмовим сто-лом, підперши голову руками і закривши очі. Здавалося, рн дрімав. Перед ним лежала принесена пошта; він нарешті стрепенувся і шукав очікуваного листа — відповідь прав-лення. Спершу рядки танцювали у нього перед очима. Зрештою він все ж зрозумів, що правління не заперечує проти невеликої сутички. Звичайно, воно не радило загострювати становище, але давало зрозуміти, що заворушення прискорять розв’язку, бо вони будуть енергійно пригнічені, і страйк скінчиться. І тоді пан Енбо, відкинувши всі коливання, розіслав у всі кінці депеші: префекту в Лілль, командувачу військовим округом у Дуе, в маршьенскую жандармерію. Він зітхнув з полегшенням) тепер він міг замкнутися у себе, навіть велів говорити всім, що у нього напад подагри. До вечора він ховався від усіх у своєму кабінеті, нікого не приймав, тільки читав депеші і листи, — вони по-дрежнему градом сипалися в дирекцію. Таким чином, він здалеку стежив за продовженням страйкуючих. — від Мадлен в Кревкер, від Кревкер до Віктуар, від Віктуар до Гастон-Марі. З другої сторони,

Книга Жерміналь стор.314

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code