У хліву, побудованому поблизу дороги, були зроблені широкі ворота, так як друга його половина служила сінником. Дівчата висунули голови і з подивом дивилися, як з лівого боку по дорозі рухається щось чорне, потім различили, що це натовп народу, яка з виттям згорнула на шосе з Вандамской дороги.
— Ах, диявол! — пробурмотів Негрель, вийшовши з хліва.- Невже наші крикуни зрештою розсердилися?
— Та це, вірно, знову вуглекопи,— сказала селянка, — вдруге йдуть. Справа-то, мабуть, погано повернулося, вони по всій окрузі господарюють…
Вона говорила обережно, намагаючись за висловом осіб вгадати, яке враження справляють на гостей її слова, і, помітивши, що несподівана зустріч викликала у всіх переляк, поспішила додати;
— Ах, вже ці обідранці! Ах, обідранці!
Бачачи, що тепер не встигнути сісти в коляску і помчати в Монсу, Негрель велів кучеру в’їхати у двір ферми і поставити упряжку за сараєм, щоб її не було видно з дороги. Свою верхову коня, яку тримав під вуздечки сусідський хлопчисько, він сам прив’язав у дворі під навісом. Повернувшись, він знайшов свою тітоньку і панночок в повному розладі почуттів; вони збиралися йти слідом за селянкою в будинок і сховатися там. Але Негрель вважав, що залишитися в хліві безпечніше,— звичайно, нікому в голову не прийде шукати їх в сіні. Ворота, однак, закривалися нещільно, і в щілини між старими дошками було видно все, що робиться на дорозі.
— Ну, сміливіше! — сказав Негрель.— Ми дорого продамо своє життя.
Від цього жарту дамам стало ще страшніше. Шум все зростав, але поки нікого не було видно: по пустельному шосе немов проносився вітер, що віщував грозу і бурю.
— Ні, не хочу дивитися, не хочу! — сказала Сесіль і зарилася в сіно.
Пані Энбо, дуже бліда, сповнена гніву проти цих людей, які зіпсували їй такий приємний день і таке миле розвага, стояла в глибині сарая і гидливо, спідлоба дивилася на стулки воріт; Люсі й Жанна, хоч їх і била тремтіння, дивилися в щілину між дошками, не бажаючи упустити захоплююче видовище.
Гул, подібний до гуркотів грому, наближався; земля тремтіла під ногами йдуть: попереду колони крутився Жанлеї і дув у пастуший ріжок.

Книга Жерміналь стор.316

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code