За одіїм зі столиків сидів Захарій з Філоменою, по-далі, спиною до дверей, ховаючи обличчя, примостився П’єрон зі своєю дружиною. Ніхто, втім, не пив — всі тільки сховалися тут.
Етьєн дізнався Раснера і відійшов від нього, але той раптом додав:
— Що? Соромно дивитися на мене?.. Я тебе попереджав. Ось і почалися неприємності!.. Кричіть тепер скільки завгодно, просіть хліба — замість хліба отримаєте кулі.
Етьєн повернувся і відповів:
— Мені соромно, що є труси, які сидять склавши руки і дивляться, як ми ризикуємо своїм життям.
— Ти, отже, вирішив грабунком зайнятися? — спро-сил Раснер.
— Я вирішив до кінця залишатися з товаришами, хоча б усім нам довелося загинути.
Етьєн замішався в натовп, повний відчаю, дійсно готовий померти. Троє підлітків, стоячи на дорозі, кидали у вікна каміння, він розігнав пустунів стусанами; бажаючи зупинити дорослих, він голосно кричав, що бити скла ні до чого — від цього не буде жодної користі.
Вебер і Лідія пробралися нарешті до Жанлена і зараз вчилися у нього орудувати пращею. Почалася потіха: кожен кидав камінь, виграти повинен був той, хто більше переб’є вікон. Лідія, ніяково жбурнувши камінь, потрапила в голову якійсь жінці, що стояла в натовпі, і обидва хлопчаки від реготу хапалися за боки. У сторонці сиділи на лаві і дивилися на них два старі-Безсмертний і Мук. Опухлі ноги ледве тримали Безсмертного, і він з великим трудом доплентався сюди; невідомо, що саме привело його сюди; авГмолчал наче бовдур, як це нерідко тепер бувало, і його землисте обличчя ні-чого не виражало.
Ніхто, однак, більше не слухав Етьєна. Скільки він не кричав: «Перестаньте!» —з натовпу все летіло каміння, і він відчував тепер подив і страх перед сліпий йростью, в яку він сам кинув цих людей, зазвичай спокійних, нелегко піддаються хвилювання, але в гніві таких невгамовних, несамовитих. Позначалася фламандська кров: потрібні були довгі місяці, щоб вона закипіла, але вже якщо ці миролюбні люди приходили до нестями, воно штовхало їх на нечувані жорстокості і не стихали до тих пір, поки вони не вгамовували своєї люті. На півдні, батьківщині Етьєна, натовп запалала швидше, але діяла менш рішуче. Йому довелося силою вирвати у лівака сокиру, він не знав, як стримати Мае і його дружину, що кидали каміння обома руками. Особливо його лякали жінки-Дружина Левака, Мукетта і багато інших: вони рвали і метали, готові були душити, вбивати,

Книга Жерміналь стор.324

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code