— Та забирайся ти до диявола! — вигукнув Мае, рас-сердившись на те, що порушили його похмуре заціпеніння.— Киньте ви всі ці плітки. Залиш мене в спокої, Лівак, а то дам як слід. І хто вам сказав, що це моя жопа говорила?
— Хто сказав?.. Дружина П’єрона сказала, Ось хто.
Дружина Мае засміялася і повторила:
— Ах, ось що! Дружина Пьерона сказала? Ну коли так, я можу тобі сказати, що вона мені про тебе сказала. Так, так. Вона мені говорила, ніби ти спиш з двома чоловіками відразу: один у тебе знизу, інший-зверху!..
Примирення стало неможливим. Всі рассвирепели. Ліваки в помсту заявили подружжю Мае, що дружина Пьерона говорить про них дещо чистіше: вони Катрін свою продали, і все сімейство, навіть малі діти, гниє тепер: заразилися поганою хворобою, яку мешканець Етьєн підчепив на «Вулкані».
— Вона так і сказала? Так і сказала? — рявкнув Мае.—Ну, гаразд! Підемо до неї. Якщо вона так сказала, я їй морду наб’ю.
І Мае кинувся з дому. Ліваки пішли за ним в якості свідків. А Бутлу, до смерті не любив сварок, під шумок втік додому. У розпалі при цьому поясненні, дружина Мае хотіла було йти слідом за чоловіком, але жалібний стогін Альзиры зупинив її. Вона укутала щільніше ковдрою тремтячу дівчинку і знову стала біля вікна, з тугою вдивляючись в темряву. Та що ж це доктор не йде!
У ганку П’єронів Мае і ліваки натрапили на Лідію, що топталася на снігу. Будинок був замкнений, крізь щілини в віконницях пробивалася тоненька смужка світла; дівчинка спершу дуже ніяково відповідала на питання: ні, тата немає вдома, він пішов на річку, там бабуся полоще білизну, він допоможе їй донести кошик. Потім замовкла, не бажаючи сказати, що робить мачуха. І, нарешті, з хитрою посмішкою, радіючи нагоди помститися за образи, раптом випалила: мачуха виставила її за двері, тому що прийшов пан Дансар і вона заважає їм поговорити. Дансар з ранку ходив по селу у супроводі двох жандармів, умовляв вийти на роботу, натискав на слабодушных, всюди заявляючи, що якщо з понеділка робітники не спустяться в шахту, Компанія найме вуглекопів

Книга Жерміналь стор.352

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code