— Гей ти, пане! — кричала дружина Левака.- Недарма ти про всіх кажеш, що ми неакуратні та бруднили. Знаємо тепер, чому ти така чистенька, тебе он які начальники начищають!
— Та як вона сміє про інших говорити! — підхопив Лівак.- Мерзотник така собі! Ти навіщо сказала, що моя дружина спить і зі мною і з мешканцем разом!.. Так, так, мені передали, що ти це сказала.
Але дружина П’єрона заспокоїлася і, не звертаючи уваги на лайку і грубі слова, вельми презирливо дивилася на образників, впевнена в тому, що вона найкрасивіша і багата жінка в усьому селищі.
— Що я сказала, то сказала, залиште мене в спокої. Мої справи вас не стосуються, заздрісники нещасні. Ну так, ви на нас злобитесь, за те, що ми гроші на ощадну книжку кладемо! Ось розійшлися! Можете кричати скільки завгодно, мій чоловік знає, чому пан Дансар був у нас.
І тут П’єрон став гарячкувати, захищати свою дружину. Сварка прийняла інший оборот. Пьерона назвали продажною шкурою, донощиком, хазяйським псом, дорікали в тому, що він, зачинившись у своєму будинку, пригощається ласощами, якими начальство платить йому за зраду. Пьерон у відповідь кричав, що Мае хоче його зі світу зжити і не раз підсовував йому під двері анонімні листи з погрозами, а на одному листку були намальовані дві перехрещені кістки, череп і зверху — кинджал. Скінчилося все це, зрозуміло, бійкою між чоловіками — так завжди кінчалися розпочаті жінками сварки з тих пір, як голод доводив до нестями найбільш сумирних людей. Мае і Левак кинулися з кулаками на П’єрона, довелося їх розбороняти.
З розбитого носа Пьерона струмком лилася кров, а в цей час з річки прийшла стара Горіла. Їй повідомили, що сталося, і, подивившись на зятя, вона тільки сказала:
— Борів проклятий! Ганьбить він мене!
Вулиця знову спорожніла, жодної людини, жодної тіні на голій білизні снігу; селище знову впало в мертву нерухомість; голод і холод вже загрожували смертю.
— Ну як, був лікар? — запитав Мае, зачиняючи за собою двері.
— Не приходив,— відповіла мати, як і раніше, стоячи біля вікна.
— Малюки повернулися?
— Ні.

Книга Жерміналь стор.354

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code