Мае знову закрокував від стіни до стіни все з тим же похмурим і тупим виглядом, як у бика, оглушеного ударом обуха. Старий Безсмертний сидів на стільці не ворушачись, немов кам’яний: так і не підняв голови… Альзира теж мовчала і намагалася вгамувати тремтіння, яка била її; але хоча бідна дівчинка мужньо переносила страждання, хвилинами вона тремтіла так сильно, що чутно було, як шург шитий ковдру, в якому тряслося від ознобу всі її худеньке скалічене тіло; широко розкритими очима вона втупилася в стелю, на якому лежав відблиск снігу, що завалив палісадник і, немов Місячне світло, осяв кімнату.
Воістину всьому прийшов кінець: будинок був спустошений, в ньому нічого не залишалося. Продали старьевщику шерсть з матраців, а за нею і тиковий чохол, потім продали ковдри, простирадла, білизна — все, що можна було продати Одного разу ввечері продали за два су носовичок діда. Зі сльозами розлучалися з кожною річчю, плюндруючи убоге господарство, і мати все ще гірко нарікала, згадуючи, як вона загорнула в свою стару спідницю рожеву картонну коробку — давній подарунок чоловіка і забрала її з дому, як забирають немовляти, щоб підкинути його чужим людям. Ось і залишилися голи, більше нічого продавати,— хіба що здерти з себе шкіру, але кому вона потрібна, така груба, потемніла, вся в шрамах і саднах — за неї і гроша ламаного не дадуть. І тепер вже не шукали, не шукали,— знали, що немає в будинку нічого, все скінчено; немає нічого і не буде — ні свічки, ні шматка вугілля, жодної картоплини; тепер залишалося тільки померти, і вони чекали смерті; прикро було тільки за дітей — обурювала ця безцільна жорстокість долі: навіщо вона послала хвороба нещасній дівчинці, перш ніж її голодом заморити.
— Нарешті! Доктор! — сказала мати.
Мимо вікна майнула чорна фігура. Відчинилися двері. Але увійшов не доктор Вандергаген, а новий прихід-ський священик, абат Ранв’є; він, мабуть, не удив-лявся, що потрапив в мертвий будинок, будинок без світла, без вогню, без хліба. Адже він вже побував у трьох сусідніх будинках, переходив з сім’ї в сім’ю, як Дансар зі своїми жан-дармами, і вербував людей в лоно церкви. Переступивши поріг, він негайно заговорив з пафосом фанатика:

Книга Жерміналь стор.355

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code