— Невже боїшся, що я зрадам тебе? Заходивши. Тут-то вам зручніше буде поговорити, ніж на дорозі.
Етьєн увійшов. Шена Раснера люб’язно запропонувала йому кухоль пива, він відмовився жестом. Кабатчик додав:
— Я давно здогадався, де ти ховаєшся. Будь я до-носчиком, як твої приятелі говорять про мене, мені б нічого не коштувало вже тиждень тому нацькувати на тебе жандармів.
— Навіщо ти оправдываешься? — відповів Етьєн.- Я і так добре знаю, що ти ніколи таким підлим ремеслом не займався… Можна не сходитися в поглядах, а все — таки поважати один одного.
Знову настало мовчання. Суварин повернувся на своє місце і, відкинувшись на спинку стільця, розсіяним поглядом стежив за кільцями диму від цигарки; але пальцями правої руки він в якомусь гарячковому неспокої проводив за своїм колін, немов дивуючись, що їх не зігріває тепла шерстка його улюблениці, кролиці Поль-ши, яка кудись пропала в той вечір; він відчував незрозумілий невдоволення, йому чогось бракувало, хоча він і не міг би сказати, чого саме йому не вистачає.
Етьєн, що сидів по інший бік столу, сказав на-кінець:
— Завтра на Ворейській пахті робота поновлюється. Негрель привіз бельгійців.
—  Да. Вивантажилися з вагонів, коли стемніло,-про— бурмотів Раснер, стоячи віддалік,-як би не почалася рез-ня! — І, підвищивши голос, додав: — Ні, не бійся, я сперечатися з тобою не стану. А тільки ось що скажу: це погано скінчиться, якщо ви не перестанете пручатися… Чого? там… Адже у вас не вийшло, точно так само як і в Інтернаціоналі Вашому не клеїться. Я ось їздив в Лілль у справах і позавчора зустрів там Плюшара. Здається, розладналася машина»
І він повідомив подробиці. Товариство завоював симпатію робітників усього світу, розвинувши таку енергійну пропаганду, що буржуазія і досі тремтить, але тепер організацію з кожним днем все більше подтачи-вають внутрішні чвари та боротьба честолюбців. З тих пір як там взяли гору анархісти, вигнавши еволюціоністів, засновників Товариства, все тріщить; початкові цілі, зміна положення робочого класу-все це потонуло в чварах між сектами; загін вчених людей

Книга Жерміналь стор.363

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code