спокійним видом вмілого і неговорливого робочого, і все — таки тісного зближення не сталося: для робітників залишався чужинцем цей прибулець, який зневажав усі зв’язки, що з’єднували людей, і, бажаючи зберегти свою мужність, відмовлявся від усіх радощів життя. У цей день його особливо обурював злободенний факт, про який він прочитав вранці в газетах, що підняли шум навколо сенсаційної події.
Очі у Суваріна стали ясними і жорсткими, в голосі зазвучав метал, і він сказав, пильно дивлячись на Етьєна і звертаючись безпосередньо до нього:
— Ти можеш це зрозуміти, а? Робітники-шапочники в Марселі виграли в лотереї великий куш — сто тисяч франків; негайно ж вони купили собі ренту і заявили, що тепер будуть жити-поживати і нічого робити не стануть! Що таке? Всі ви такі, французькі робітники. Всі мрієте знайти скарб і, забившись в кут, проїдати його поодинці, ні з ким не ділячись і насолоджуючись неробством. Егоїсти і лодирі! Кричите, викриваючи багатих, а якщо фортуна пошле вам самим багатство, у вас духу не вистачить віддати його біднякам… Ніколи ви не будете гідні щастя, поки не перестанете гнатися за власністю і поки ваша ненависть до буржуазії буде викликатися тільки шаленим бажанням самим стати буржуа.
Раснер зареготав, вважаючи безглузду думку, що двоє марсельських робітників, яким дістався великий виграш, повинні були кому його віддати. Але Суварін зблід як полотно, його спотворене обличчя стало страшним, і він крикнув в пориві гніву, несамовитого гніву, властивого фанатикам, готовим в ім’я своєї віри винищити цілі народи:
— Усіх Вас зметуть, перекинуть, викинуть на звалище. Народиться той, хто знищить вашу породу трусів і марнотратників життя. Постійте, ось подивіться на мої руки. Якщо б я тільки міг, то схопив би я руками землю, зціпив і так би її струснув, щоб вона розсипалася і вас би всіх придавило під уламками!
— Чудово сказано! — повторила з ввічливим і переконаним виглядом дружина Раснера.
Знову настало мовчання. Потім Етьєн заговорив про робітників, привезених з Борииажа. Він запитав Суваріна, які заходи вжиті па Ворейській шахті. Але машиніст знову впав у задумливість і ледь відповідав йому; знав він

Книга Жерміналь стор.366

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code