Я з паршивої лавочки Денслена пішов, а завтра на військовій шахті спущуся на роботу, з бельгійцями. Дванадцять бельгійців під мій початок поставили, дирекція мене поважає. А якщо кому така справа не подобається, нехай скаже, Ми поштовхуємо.
Його зухвалі слова як і раніше зустрінуті були презирливим мовчанням. Тоді він обрушився на Катрін:
— Чому не п’єш, чортова лялька? Пий, кажуть тобі! Давай чокнемося та вип’ємо за те, щоб здохли ледарі, які працювати відмовляються.
Катрін чокнулась з ним, але рука у неї тремтіла, їжі чути дзенькнули один про одного скляні кухлі. Ша — валь витягнув з кишені жменю срібла і, висипавши його на стійку, з п’яною настирливістю бурмотів, що ці гроші він у поті чола заробив, а от нехай ледарі, нероби покажуть хоч десять су. Мовчання колишніх товаришів дратувало його, і він перейшов до прямих образ:
— Так ось воно як? Ночами кроти з нір виповзають. Видно, жандарми сплять, раз такі бандити розгулюють.
Етьєн піднявся і дуже спокійним, твердим тоном сказав:
— Слухай, ти мені набрид… Так, ти донощик, від твоїх грошей смердить новою зрадою. Ти продажна шкура, мені і доторкнутися до тебе огидно. Але все одно, давай порахуємося. Хто кого на той світ відправить. Давно пора.
Шаваль стиснув кулаки:
— Нарешті! Не легко тебе розворушити, боягуз паршивий!.. Давай. Згоден. Один на один. Я тобі відплачу за всі капості, які ви мені зробили.
Склавши благально руки, Катрін встала було між ними, але їм навіть не довелося її відштовхувати, вона сама позадкувала, відчуваючи, що ця сутичка неминуча, і повільно, крок за кроком відступила. Притулившись до степі, вона стояла, широко розплющивши очі, мовчки дивлячись на двох суперників, готових убити один одного з-за неї, і вся завмирала від страху; вона до того була скута жахом, що навіть тремтіння більше не стрясала її.
Дружина Раснера без довгих розмов прибрала зі стійки пивні кухлі, побоюючись, як би їх у бійці не розбили. Потім вона сіла на м’яку лавку, не проявляючи ні

Книга Жерміналь стор.368

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code