доречної цікавості. Але ж не можна було допустити, щоб колишні товариші вбили один одного. Раснер все поривався втрутитися. Тоді Суворін взяв його за руки і, підвівши до столу, сказав:
— Це тебе не стосується… Один з них зайвий па землі. Хто сильніше-виживе.
Шаваль, не чекаючи нападу, бив у порожнечі міцно стиснутими кулаками. Зростанням він був вище Етьєна, весь якийсь розхлябаний і зараз все мітив потрапити в обличчя противнику, норовив вдарити його з усього розмаху то однією, то іншою рукою, немов орудував двома шаблями. Весь час він вигукував погрози і образи, позуючи для публіки і збуджуючи себе цими вигуками:
— Ах ти, кіт проклятий! Я тобі ніс відірву! Відірву, і піде твій ніс на затичку! Розкровеню тобі твою гарненьку пику, розіб’ю в корж. Перш повії милувалися, а тепер тільки на корм свиням вона стане в нагоді. Ось тоді подивимося, як за тобою шльондри будуть бігати.
Зціпивши зуби, Етьєн бився мовчки. Маленький, підібраний, він дотримувався правил: прикривши кулаками обличчя і груди, підстерігав мить і, як розгорнулася пружина, завдавав сильні прямі удари.
Спочатку противники не завдавали один одному великої шкоди. Один кричав і робив млин, інший холоднокровно вичікував. Бійка затягувалася. Стукнув перекинутий стілець; під грубими черевиками хрустів пісок, яким посипаний був кам’яна підлога. Противники захекались, дихали хрипко, з натугою, особи в обох побагровели, немов всередині у них горіли жар полум’я жаровні блищало в блискучих запалих очах.
— На, отримуй! — заволав Шаваль.— Переламаю тобі всі кістки.
І справді, змахнувши довгою рукою, немов ціпом, він обрушив кулак на плече Етьєна. Той ледь не застогнав від болю, але стримався; чутно було, як глухо шмякнув кулак, забивши йому м’язи. Етьєн відповів прямим нищівним ударом в груди і збив би Шаваля з ніг, якщо б той не відскочив убік, так як, вивертаючись, стрибав весь час, немов коза. Все ж його зачепило по лівому боці так сильно, що він захитався, не міг перевести ди-хання від болю у нього раптом обм’якли руки. Тоді його

Книга Жерміналь стор.369

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code