незчутися. Вони йшли квапливо; труп, що почався в їх руках, заважав їм; через кожні двісті кроків доводилося класти його на землю. На розі Рекидьярского проїзду вони чули тупіт солдатських чобіт, і у них все похололо всередині; вони ледве встигли сховатися за парканом від проходив патруля. А далі натрапили на якогось гуляку, але він був дуже п’яний і пройшов повз, нічого не помітивши, обсипаючи когось лайкою. Коли дісталися до покинутої шахти, обидва були в піт, задихалися і так тремтіли від хвилювання, що у них стукали зуби.
Етьєн заздалегідь припускав, що протягнути вбитого по сходах запасного стовбура буде нелегко. Але це виявилося просто болісною роботою. Почали з того, що Жан — льон, стоячи нагорі, обережно спустив труп в отвір ствола, а Етьєн, чіпляючись за коріння чагарників, підхопив тіло, щоб протягнути його через дві перші майданчики, де сходи були зламані. Потім на кожній сходах доводилося повторювати те ж саме: Етьєн спускався першим і підхоплював труп, що ковзав вниз; треба було здолати тридцять сходів, спуститися на двісті десять метрів, і при цьому він весь час відчував, як убитий падає на нього. Рушницю било по спині; Етьєн не дозволив Жанлену принести і запалити недогарок свічки, який берег, як скнара. Навіщо запалювати? Свічка тільки заважала б їм у вузькому, як кишка, колодязі. Але коли обидва дісталися нарешті до рудникового двору, ледь дихаючи від втоми, Етьєн послав хлопчиська за свічкою. Сам же Він присів навпочіпки біля трупа і чекав в темряві, чуючи, як серце не-ревно калатає в грудях.
Тільки з’явився Жанлен з запаленим недогарком, Етьєн стад тримати з ним порада: адже хлопчина облазив всі ці старі виробки аж до таких щілин, де дорослій людині неможливо було пролізти. Вони рушили далі і ще з кілометр тягли мерця по лабіринту зруйнованих виробок. Нарешті дійшли до низького штреку і поповзли на колінах під навислою обсипається покрівлею, яку піддирали стійки, що погнулися. У цей штрек, схожий на довгий ящик, вони, як в труну, поклали нещасного новобранця і поруч з ним поклали його рушницю; потім почали з розмаху бити ногами по дерев’яних підпорах, щоб остаточно зламати їх, хоча і самі могли залишитися тут назавжди. Негайно ж покрівля розкололася, вони ледь встигли вибратися

Книга Жерміналь стор.379

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code