вала, що говорити з ним марно: між ними все скінчено. У Жан-Барт видобуток припинено, а в Ворейскую шахту повернутися неможливо: Шаваль обіцяв задушити її, якщо вона туди полізе»,— він боявся, що вона буде погано говорити про нього і зашкодить йому. Так що ж робити? Куди подітися? Подихати з голоду, виїхати куди-небудь, поступатися грубим докучанням чоловіків? Вона ледве волочила ноги, спотикалася, потрапляючи у вибоїни, і все брела, брела, потопаючи в багнюці, забризкана брудом до пояса,— дороги зовсім розвезло; вона йшла все далі, не сміючи навіть сісти на камінь і відпочити.
Нарешті розвиднілося. Катрін дізналася фігуру Шаваля — з обережності він йшов обхідним шляхом, огинаючи терикон; потім помітила Лідію і Вебера, що визирали зі схованки, який вони влаштували собі в штабелі кріпильного лісу. Вони провели тут всю ніч на сторожі, не сміючи піти додому, так як Жанлен наказав їм дочекатися його; і поки він спав в Рекільярі, немов у п’яному маренні після свого вбивства, двоє цих дітей мерзли на вулиці і, щоб з-грітися, жалися один до одного. Вітер свистів в щілинах між стійками з каштана і дуба, а вони лежали, згорнувшись в грудочку, і їм здавалося, що вони тут як в покинутій хатині дроворуба. Лідія не наважувалася розповісти, як їй важко від того, що Жанлен мучить і б’є її; у Вебера теж не вистачало сміливості поскаржитися на отамана їх зграї, адже від його ляпасів у Вебера вспухали щоки. Право, Жанлен дуже ображає їх, посилає на злодійство, за яке їм можуть переламати кістки, а всю здобич забирає собі, з ними не хоче ділитися. Обурення переповнювало їх серця, і скінчилося тим, що вони кинулися один одному в обійми, незважаючи на сувору заборону Жанлена, погрожував, що він з’явиться невидимкою і задасть їм трепку. Кари цієї не було, і вони продовжували обмінюватися тихими поцілунками, нс думаючи пі про що погане, вкладаючи в ці ласки всю свою довгу пригнічену любов, всю ніжність потерпілих сердець. Цілу ніч вони зігрівали один одного і були щасливі в своїй темній норі, як ніколи ще не бували, навіть у день св. Варвари, коли можна було пригощатися оладками і пити вино.
Раптово пролунала фанфара горниста. Катрін здригнулася. Піднявшись па купу колод, вона побачила, що солдати, які охороняли шахту, встали під рушницю, До воріт

Книга Жерміналь стор.383

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code