— Нате вам! І то ще занадто багато честі для таких сволотою!
Вона нагиналася, підстрибувала, поверталася в рівні сторони, щоб кожному дісталася частка приниження, і при кожному повороті примовляла:
— Ось офіцеру! Ось сержанту! Ось солдатам!
Грянув Громовий регіт. Вебер і Лідія корчилися від сміху; навіть Етьєн, застиглий в похмурому очікуванні, зачинив в долоні, аплодуючи цій образливій наготі. Тепер і запеклі і жартівники дружно освистували солдатів, немов побачили, як їх облили нечистотами; мовчала лише Катрін, що стояла осторонь на старих колодах; але і у неї кипіла кров і рвалися з грудей слова ненависті, що загорілася в душі.
Раптом сталося звалище. Бажаючи заспокоїти роздратованих солдатів, капітан вирішив взяти полонених. Мукетта ухилилася, — одним стрибком перелетіла до своїх і, юркнув, зникла в натовпі. З найзатятіших бунтівників солдати вихопили Левака і ще двох, відвели в приміщення штейгерів і взяли трьох заарештованих під варту. Негрель і Дансар кричали з вікна капітану, звали його до себе в приймальну, пропонуючи замкнутися разом з ними. Він відмовився, розуміючи, що в дверях немає міцних запорів, будівля відразу ж буде взято нападом, а його роззброять-доля, ганебна для офіцера. В загоні піднімався злий гомін: не можна ж відступати перед голотою в дерев’яних черевиках. Шістдесят солдатів з зарядженими рушницями як і раніше стояли страхітливим заслоном.
Натовп спершу відпрянув. Шум змінився глибоким мовчанням: страйкарів приголомшив несподіваний арешт їхніх товаришів. Потім понеслися виснажливі крики, люди вимагали випустити бранців, негайно повернути їм свободу. Хтось крикнув, що заарештованих напевно вб’ють. І тут, не змовляючись, підхоплені одностайним поривом, однакової у всіх жадобою відплати, всі добігли до сдожепным поблизу штабелів цегли — того самого цегли, який виробляли з мергелелой глини, що буяє в цих краях, і тут же на місці обпалювали. Тепер ці цеглини послужили страйкарям. Незабаром у кожного лежала в ногах купа метальних сну — оядов. І почалася битва.
Першою зайняла позицію Горіла. Вона розбивала цеглу навпіл на своїй кістлявій коліні і кидала обидві половинки правою і лівою рукою. Дружина Лівака так широко размахивалась, що ледь не вивихнула собі плече; вона була така товста, рихла, що не могла жбурнути далеко і потрапити в солдатів, тому вона вилізла вперед, незважаючи на благання Бутлу, який все тягнув її назад, сподіваючись повести додому, раз Лівака забрали. Всі прийшли в

Книга Жерміналь стор.392

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code