у них з такою силою, що вони можуть раптово вийти з по-винуватості. Сержант голосно вилаявся від болю: йому мало не вивихнули плече, — цегла вдарилася об нього з глухим стуком, як Валік про мокру білизну. Новобранця зачепили два рази: розбили йому великий палець на руці і так сильно ушибли праву коліно, що біль палила його вогнем; рекрут обурювався: чи довго ще терпіти таке нахабство? Один камінь рикошетом потрапив ветерану в пах; обличчя старого служаки відразу позеленіло, рушниця затремтіло в худих руках, і дуло витягнулося вперед. Тричі капітан готовий був скомандувати: «Вогонь!» — і не міг: страх здавив йому горло. За кілька секунд, що здавалися нескінченними, в душі його сталася боротьба: зіткнулися його погляди і борг військового, переконання людини і поняття солдата. Дощ каменів посилився, і капітан відкрив рот, хотів крикнути: «Вогонь!» але рушниці раптом заговорили самі — спочатку пролунали три постріли, потім п’ять, потім почався швидкий вогонь, а потім пролунав одинокий постріл, коли вже запанувала тиша.
Всі остовпіли. Солдати обстріляли натовп, вона застигла в подиві, ще не вірячи тому, що сталося. Але ось понеслися несамовиті крики, а сурмач засурмив сигнал — припинити вогонь. Почалася божевільна паніка, дробовий тупіт ніг, розгублена Втеча по в’язкому бруду.
Бебер і Лідія впали один біля одного при перших гріх пострілах-дівчинці куля потрапила в око, хлопчикові під ліву ключицю. Лідію вбило відразу, — вона не ворушнулася. А він корчився в передсмертних судомах, обхопивши його обома руками, ніби хотів обняти її, як обіймав в тій темній норі, де вони провели останню ніч свого життя. І Жанлен, якраз в цю хвилину прибіг з Рекільяра з заспаним, припухлим обличчям, бачив у хмарі порохового диму, як Бебер обійняв його маленьку кохану і помер.
П’ять інших пострілів поклали Горілу і штейгера Рішома-куля потрапила йому в спину в ту мить, коли він, повернувшись обличчям до товаришів, волав до них; він впав на коліна, дотом повалився на бік і захрипів, вмираючи з очима повними сліз.. Старій Горілої пробило горло, вона впала з глухим стуком, як впало сухе дерево, і, бурмочучи останні прокляття, захлинулася кров’ю.

Книга Жерміналь стор.395

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code