передбачав і не хотів ніяких насильств. А чи міг він вважати, що його вірні шанувальники коли-небудь поб’ють його камінням? Скажені! Вони звинувачували його в тому, що він обіцяв їм сите життя і неробство. І в цьому прагненні виправдати себе, в міркуваннях, якими він намагався розвіяти докори совісті, ховалося глухе занепокоєння, що він виявився не на висоті свого завдання, сумніви недоучки, завжди мучили його. Він відчував, що мужність його вичерпалася, серцем він не був з товаришами, — він боявся їх, боявся народу, цієї величезної маси, цієї сліпої, непереборної сили, подібної силі природи, змітає все, що не визнає ніяких правил і теорій. Мало-помалу вона ставала для нього чужий: віддаляли його від неї брезгли-вость, изощрившиеся смаки, поступово розвинуте прагнення всього його істоти піднятися вище — до іншого класу.
І в цю хвилину голос Раснера заглушили захоплені крики:
— Хай живе Распер! Молодець Раснер! Тільки йому і можна вірити!
Кабатчик закрив двері; натовп розсіялася. Колишні со-перники мовчки переглянулися, і обидва знизали плечима. Зрештою вони випили по кухлю пива.
В цей самий день в Пиолене влаштували званий обід на честь заручин Негреля і Сесіль. Грегуари ще напередодні наказали натерти підлогу в їдальні, виколотити пил з м’яких меблів у вітальні. Мелані, що панувала на кухні, наглядала за жаркими, готувала соуси, запах яких піднімався до горища. Вирішено було визначити кучера Френсіса на допомогу Онорині, — нехай подає на стіл. Дружині садівника призначили мити посуд, а самому садівнику — відчиняти ворота. Ще ніколи в цьому великому і багатому патріархальному будинку не було такого парадного бенкету.
lice пройшло чудово. Пані Енбо була чарівник-на і ласкаво посміхнулася Негрелю, коли нотаріус з Mon-ey галантно запропонував випити за щастя майбутніх супру-Гів. Г-н Енбо був теж дуже люб’язний. Його веселий вид поражая гостей; ходили чутки, що він знову увійшов в милість у правління я за енергійне придушення страйку скоро буде представлений до командорського хреста ордена Почесного легіону. Всі уникали говорити про останні події, але в загальній радості відчувалося торжество: обід перетворювався в офіційне святкування перемоги. Нарешті

Книга Жерміналь стор.407

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code