прийшло позбавлення, можна спокійно їсти, спати! Був кинутий скромний натяк на загиблих, чия кров ще так не— давно обагрила бруд біля Ворейської шахти,-хтось сказав, що це був сумний, але необхідний урок, і всі розчулилися, коли Грегуари додали, що тепер кожен зобов’язаний допомогти робочим селищам залікувати ропи. Подружжя Грегуари знайшли колишнє своє благодушність, прощали бідних своїх робітників і твердо сподівалися, що вуглекопи будуть старанно працювати в глибині шахт, подаючи приклад вікової покірності. Важливі персони містечка Монсу, тепер не тремтіли від страху, зволили визнати, що питання про найману працю вимагає дуже обережного підходу і вивчення. За жарким з’ясувалося, що перемога здобута повна: пан Енбо прочитав лист єпископа, що повідомляло про переведення абата Ранвье в інший прихід. Вся місцева буржуазія з обуренням засуджувала поведінку цього священика, який називав солдатів вбивцями. І коли подали десерт, нотаріус рішуче виявив себе вільнодумцем.
На обіді був присутній і Денелен з дочками. Серед загальних веселощів він намагався приховати своє смуток, — адже він був розорений. Якраз того дня вранці він підписав акт про продаж Вандамських копалень компанії Монсу. Його приперли до стіни, схопили за горло, і йому довелося підкоритися всім вимогам приїхали членів правління,— нарешті вони заволоділи здобиччю, яку так довго очікували. Денелен насилу виторгував у них суму, не-обходимую йому для розплати з кредиторами. В останню хвилину він навіть прийняв несподівану удачу пропозицію Компанії залишити його на копальнях на посаді інженера,— він смиренно погодився наглядати в якості найманого службовця за тієї шахтою, яка поглинула всі його стан. Вже лунав похоронний дзвін, що сповіщає загибель малих одноосібних підприємств; незабаром повинні були один за іншим зникнути з арени бою дрібні господарі, проковтнуті непасытным чудовиськом — капіталізмом; їх огорнула піднімалася хвиля великих акціонерних товариств.
Денеяену, і тільки йому одному, довелося оплачувати збитки, завдані страйком; він добре відчував, що, піднімаючи келихи на честь орденської розетки р-на Энбо, співтрапезники п’ють за розорення власника Вандамских копалень; трохи втішала його тільки рідкісна стійкість дочок: Люсі п Жанна, такі чарівні минуло-

Книга Жерміналь стор.408

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code