— Справа у нас не йшла, — почав Сагарин, спрямувавши очі на світлу стрічку каналу, Що просвічувалася крізь синювату колонаду високих дерев.— Ми провели два тижні у глибокій норі, підводячи міну під залізничне полотно; але вибухнув не царський поїзд, а звичайний пасажирський… Аннушку заарештували. Вона щодня приносила нам хліб, переодягнувшись селянкою. Вона сама і запалила гніт, тому що чоловіка швидше могли помітити… Судовий процес зайняв шість довгих днів, я весь час був у залі суду, загубившись серед публіки…
У Суваріна раптом перехопило горло, він закашлявся, як ніби поперхнувся.
— Два рази я мало не кинувся до неї, перестрибуючи через голови глядачів. Навіщо? Одним людиною, тобто є одним бійцем, стало б менше І коли я ловив погляд її великих очей, я читав в них: «не Можна».
Він знову закашлявся.
— Був я на площі… в останній день. Йшов сильний дощ, незручні Кати розгубилися, їм заважала ця злива. Вони витратили двадцять хвилин на те, щоб повісити чотирьох засуджених; мотузка обірвалася, їм не відразу вдалося добити четвертого… Аннушка все стояла і чекала. Вона не бачила мене, шукала мене поглядом у натовпі. Я піднявся на кам’яну тумбу, тоді вона мене побачила, і ми вже не відривали одне від одного очей. І коли їй накинули на шию петлю, вона все ще дивилася на мене…
Я оголив голову, змахнув шапкою… Потім пішов.
Знову настало мовчання. Канал, немов біла дорога, йшов кудись в нескінченність.
Все так само глухо звучали кроки Етьєна і Суваріна; обидва, здавалося, знову замкнулися в собі. На горизонті бліда смуга води ніби врізалася в небо світлим прольотом.
— Це доля покарала нас, — продовжував Суварін жест-Кім тоном.— Ми винні були в тому, що любили один одного… Так, добре, що вона померла… На її крові виростуть герої, а моє серце стало невразливим. Нікого тепер немає у мене: ні рідних, ні дружини, ні друга… Рука не здригнеться в той день, коли доведеться відняти життя У інших або віддати своє власне життя.
Етьєн зупинився, його морозило від нічного холоду.
Нічого не відповівши Суваріну, він сказав:
— Ми далеко пішли, давай повернемо назад.

Книга Жерміналь стор.411

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code