зараз говорить йому, що йде та ще повідомляє це Совершенно спокійним голосом, а у нього, Етьєна, серце ниє при одній вести про цю розлуку. Адже вони так зблизилися, разом микали горе, разом працювали; завжди буває сумно розлучатися з одним.
— Так ти йдеш? А куди ж?
—  Туди… Ще не знаю…
— Але ти повернешся?
— Ні, не думаю.
Обидва замовкли і стояли один проти одного, не знаючи, що ще сказати.
— Так, значить, прощай?
— Прощавай.
Поки Етьєн піднімався по схилу в селище, Суварін по-повернув знову до берега каналу і на самоті нескінченно довго ходив по доріжці; він йшов, опустивши голову, загубившись в темряві, і був немов згустком мороку нічного, що рухається тінню. Часом він зупинявся, прислухаючись, як далеко на дзвіниці відбивають годинник, і вважав удари. Коли пробило опівночі, він відійшов від берега і попрямував до Ворейської шахти.
У цю годину там нікого не було; Суваріну зустрівся тільки заспаний штейгер. Розпалювати топки в котельні для пуску парової машини повинні були о другій годині ночі. Суварин спершу піднявся наверх і взяв у шафі куртку, яку він нібито забув там. У куртці були загорнуті інструменти: коловорот, маленька пила з дуже міцної сталі, молоток, стамеска, кліщі. Потім він відправився назад, але, замість того щоб вийти через роздягальню, пробрався у вузький коридор, який вів до колодязя з запас-ними сходами, і, тримаючи під пахвою згорток, став без лампи потихеньку спускатися, визначаючи глибину по кількості пройдених сходів. Він знав, що кліть треться об стінки зрубу на глибині в триста сімдесят чотири метри, в п’ятому вінці нижній частині зрубу. Порахувавши, що він пройшов п’ятдесят чотири сходи, він обмацав стінку рукою і відчув, що колоди выпятились. Значить, тут. І тоді зі спритністю і холоднокровністю вмілого працівника, який довго думав своє завдання, він взявся за справу. Спершу випиляв шматок в дощатій перегородці, що відокремлювала колодязь з запасними сходами від стовбура, де рухалися кліті. Запалюючи одну за одною сірники, він при коротких спалахах вогників встановив, який стан зрубу і тих лагоджень, які нещодавно в ньому були зроблені.

Книга Жерміналь стор.413

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code