кі-так, щоб останній поштовх висмикнув їх усі. Робота вимагала шаленої сміливості; раз двадцять Суварін під-вергався небезпеки зірватися і полетіти на дно стовбура, до якого залишалося сто вісімдесят метрів. Йому доводилося чіплятися еа дубові провідники, по яких ковзали кліті, і, повиснувши над прірвою, він лазив по товстим поперечникам, якими вони були на певній відстані скріплені один з одним; він витягався, сідав, запрокидывался, зі спокійним презирством до смерті, спираючись про балку ліктем або коліном; найменший струс могло скинути його; три рази він мало не зірвався-ледь встиг вхопитися, але навіть не здригнувся при цьому. Спочатку він обмацував зруб рукою, потім починав працювати і запалював сірник лише в тому випадку, якщо губився в цьому переплетенні липких балок. Відгвинтивши гайки, він приймався за колоду, і небезпека від цього ще вооз-растала,— він шукав замкову сволок — ту, на якій трималися інші балки, і накидався на неї, свердлив пиляв, намагався зробити її місцями тонше, щоб вона втратила міцність; а в цей час вода сочилася цівками з щілин і тріщин і поливала його крижаним дощем. Дві сірники згасли. Інші подмокли… Кругом була темрява бездонна глибина мороку.
І з цієї хвилини він працював в якомусь несамовитості. Ця чорна жахлива прірва, в якій шмагала злива, народжувала в ньому люту спрагу руйнування. Він накидався на обшивку, бив там, де міг дістати, просвердлював діри, працював пилкою, відчуваючи потребу розворот всю опалубку над своєю головою. Він терзав дерево з тако! лютістю, немов встромив ніж в тіло живої, ненависної йому істоти. Зачекайте, він зрештою знищить Ворейську шахту, цього злого звіра з роззявленою пащею, що пожер стільки людського м’яса. У темряві було чути, як вгризаються в дерево сталеві інструменти, а руйнівник всі витягався, повз, спускався, піднімався, тримаючись якимось дивом, невпинно розгойдуючись, перелітаючи, як нічна птиця, з перекладини на перекладину, які перехрещувалися, немов балки на дзвіниці.
Однак він взяв себе в руки, заспокоївся. Він був незадоволений собою. Треба діяти холоднокровно. Він перестав поспішати, перепочив, повернувся знову в запасне відділення зі сходами, поставив випиляну панель на місце і

Книга Жерміналь стор.415

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code