заткнув таким чином дірку. Досить! Якщо зробити ще більше пошкоджень, їх помітять і негайно займуться лагодженням. Звіру нанесена рана в саму його утробу, до вечора видно буде, чи живий він ще. І нехай охоплений жахом світ дізнається, що Чудовисько загинуло не своєю смертю, — людина, яка вбила його, залишив свою мітку. Не поспішаючи, Сува — рін акуратно загорнув інструменти в куртку, повільно піднявся по сходах. Коли він, ніким не помічений, вийшов з шахти, йому і в голову не прийшло піти переодягнутися в сухе плаття. Пробило три години. Він все стояв на дорозі і чекав.
У цей самий час в будинку мае, в темній і задушливій кімнаті, Етьєн, якому не спалося, почув шурхіт. Він прислухався, розрізнив тихе дихання дітей, гучний хропіння матері і діда Невмирущого, схоже на звук флейти, посвист Жанлена, що лежав пліч-о-пліч з ним. Ні, вірно, почудилося. І він зарився було головою в подушку, але раптом шерех повторився. Зашуршала солома в тюфяку, потім хтось обережно піднявся на ліжку. Етьєн вирішив, що встає Катрін, що їй нездоровиться.
— Це ти? Що з тобою? — запитав він пошепки.
Відповіді не було, чулося тільки дихання сплячих.
Хвилин п’ять ніхто не ворушився. Потім скрипнуло ліжко. Цього разу Етьєн був упевнений, що не помилився; він перетнув кімнату і, простягнувши руки, намацав ліжко, що стояло біля іншої стіни. До великого його здивування, Катрін, прокинувшись, сиділа на своєму ліжку, затамувавши подих; безсумнівно, вона була насторожі.
— Ти що? Чому не відповідаєш? Що ти робиш?
Катрін нарешті відповіла.
— Хочу вставати.
— Вставати? В таку рань?
—   Да. На шахту піду.
Від хвилювання у Етьєна підкосилися ноги, і Він присів на край ліжка, а Катрін пояснила йому причину свого рішення. Занадто важко так жити: нудитися без діла і постійно відчувати на собі докірливі погляди.
Краще вже піти на шахту, навіть якщо Шаваль поб’є її; а якщо мати відмовиться взяти гроші, коли дочка принесе додому получку, — ну що ж, вона, Катрін, досить доросла-оселиться окремо і сама буде варити собі суп.

Книга Жерміналь стор.416

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code