Вона відразу повернулася до дійсності і, ридаючи, кричала, що зараз вони помруть.
— Та ні ж, заспокойся,— говорив Етьєн— Тут можна пройти. Клянусь тобі!
До похилого ходу добиралися, зігнувшись удвічі, по плечі у воді. І знову почався підйом, на цей раз більш небезпечний — у виробленні, суцільно обшитої дошками протягом сотні метрів. Спершу вони спробували потягнути трос для того, щоб закріпити внизу одну з вагонеток: адже якби друга покотилася зверху, назустріч їм,їх розчавило б. Але трос не рухався, якась перешкода зіпсувала механізм. Вони все-таки стали підніматися, не наважуючись, проте, триматися за трос, який тепер тільки заважав їм; обламали собі всі нігті, чіпляючись за гладку обшивку. Етьєн йшов ззаду і головою підтримував Катрін, коли її закривавлені руки зривалися з «панелей і вона зісковзувала вниз. Раптом вони натрапили на уламки балок, що перегородили хід. Порода тут обсипалася, обвал не дозволяв піднятися вище. На щастя, поруч виявилися вентиляційні двері, і вони вибралися в штрек. Перед ними замерехтів світло лампи. Вони були шоковані. Почувся чийсь злісний голос: .
— Ще такі ж дурні, як я, знайшлися!
Вони дізналися Шаваля — обвал, засипав похилий хід, перегородив йому шлях; двом товаришам, які втекли разом з ним, проломило голови, йому розтрощило лікоть; проте у нього вистачило сміливості повернути назад, на колінах доповзти до місця обвалу, пронизати мертвих, взяти їх лампи і хліб; він вцілів якимось дивом: звалилася ще брила за його спиною і завалила прохід.
Побачивши людей, немов виросли з-під землі, він поклявся собі, що ні за що не поділиться з ними їжею, швидше вб’є їх. І раптом дізнавшись, з ким його зіштовхнула доля, зловтішно засміявся:
— А-а, це ти, Катрін! Розквасила собі ніс і вирішила до чоловіка підкотитися. Гаразд, гаразд! Давай разом попляшем.
Він робив вигляд, що не помічає Етьєна. А той, приголомшений цією зустріччю, обхопив рукою Катрін, щоб захистити її. Вона притиснулася до нього. Але треба було примиритися з становищем, що створилося. Етьєн запитав товариша зовсім просто, як ніби вони доброзичливо розлучилися годину тому:

Книга Жерміналь стор.455

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code