Але незабаром жорстокі борошна вщухли, голод став тупим болем, що свердлив десь всередині, повільно, поступово підточуючи їх сили. Безсумнівно, обидва загинули б, на будь у пих вдосталь води. Варто було нагнутися, і можна було пити скільки завгодно, черпаючи воду жменею; і вони пили по двадцять разів на день, сумуючи такою жагою, що вся ця вода не могла її вгамувати.
На сьому добу, коли Катрін нахилилася, щоб напитися, рука її натрапила на щось плавало у воді.
— Подивися-но, що там таке?
Етьєн намацав у темряві..
— Не розумію,— сказав він.— Схоже, що фіранка з повітряного ходу.
Катрін випила води, але коли хотіла зачерпнути ще, про її долоню вдарилося те, що плавало перед нею. Вона видала дикий крик:
— Боже мій! Це він.
— Хто?
—  Він… ти ж знаєш.;. Я намацала його вуса…
Це був труп Шаваля; вода, що затопила похилий хід, винесла його знизу, і він плавав біля їхніх ніг. Етьєн нагнувся, простягнув руки, намацав вуса, розбитий ніс і здригнувся від жаху і відрази. У Катрін нудота підкотилася до горла, вона вивергла випиту воду. Їй здавалося, що вона напилася крові, що вся ця глибока ріка затопила штрек, звернулася в кров Шаваля.
— Постривай,— пробурмотів Етьєн,— я його віджену.
Він відштовхнув труп ногою, і той відплив. Але незабаром вони знову відчули, що він біля них: він вдарився об їхні ноги.
— Ах, проклятий! Та забирайся ти!
Але в третій раз Етьєну довелося відступити. Якась течія приганяла труп. Шаваль не хотів йти, хотів бути з ними, біля них. Отже, повітря буде остаточно отруєне через це жахливе сусідство. Весь день вони боролися з болісною спрагою і не пили води, вважаючи за краще померти; на наступний день обидва не витримали тортури і стали пити; перш ніж зачерпнути води, вони щоразу усували мертве тіло, але все ж пили. Чи варто було розбивати йому череп-все одно, рухомий впертою ревнощами, він повернувся і стоїть між ними. До самого кінця він, навіть мертвий, буде тут і не дасть їм побути удвох.

Книга Жерміналь стор.464

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code