дармоїдів, захопити владу і стати господарями. Ах, яке славне пробудження істини і справедливості! Відразу згине жорстоке божество, якому приносили в жертву стільки життів, потворний ідол, захований в капшце, В невідомих глибинах, де знедолені відгодовували його своєю плоттю і кров’ю, але ніколи його не бачили.
Розлучившись з Вандамським путівником, Етьєн вийшов на шосе. Справа здалося Монсу, яке спускалося в улоговину і там зникало з очей. Навпаки лежали руїни Ворейської шахти, проклята яма, з якої три насоси, що працювали безперервно, відкачували воду. Вдалині, на обрії, виднілися інші шахти: Віктуар, Сен — Тома, Фетри-Кантель; на півночі в прозорому ранковому повітрі димилися високі вежі доменних печей і коксові батареї. Треба було поспішати, щоб поспіти до восьмигодинного потягу, — до станції ще залишалося шість кілометрів. Етьєн пішов швидше, а під його ногами десь в глибині як і раніше лунали наполегливі удари обушків. Там були всі його товариші,— він їх чув, вони супроводжували кожному його кроці.
Хто працює геть там, під буряковим полем? Напевно, вдова Мае, згинаючи спину, крутить в підземній галереї рукоятку вентилятора, зливаючи хрипке своє дихання з його гулом. А далі-ліворуч, праворуч — він ніби дізнавався інших: вони стукали під нивами під кущами живоплотів, під молодими деревцями! Сонце, блискаюче квітневе сонце, вже сяяло в небі у всій своїй красі, зігріваючи годувальницю-землю, здійснювали диво народження. З надр її виникало життя, на гілках лопалися бруньки і знову з’являлися молоде листя; на луках зеленіла молода трава. По всій рівнині набрякали кинуті в грунт насіння, і, пробиваючи її кірку, сходи тягнулися вгору, до тепла і світла. Соки земні вливалися в нові пагони, чувся тихий шепіт; шерехи проростання все ширилися, і здавалося, то звучать довгі поцілунки. І знову, знову все виразніше лунали удари, як ніби вуглекопи, товариші Етьєна, піднімалися вгору.
До землі, еалітой блискучими променями сонця, повернулася молодість, земля була сповнена цим шумом. З надр її тягнулися до світла люди — чорна армія месників, повільно всходившая в її борознах і поступово піднімалася для жнив майбутнього століття, вже готова паростками своїми пробитися крізь землю.

Книга Жерміналь стор.480

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code