не впала: дуже слизькі були ці чортові кругляки. А коли нарешті дійшли до ганку панського дому, на них накинулися два величезних пса, такі страшні, що гавкали так люто, що діти завопили від жаху. Кучеру Грегуарів довелося батогом відігнати собак.
— Зніміть на ганку черевики, — твердила воно-рина.
Увійшовши в їдальню, діти і мати завмерли, приголомшені раптовою хвилею тепла, і, оробев, в збентеженні дивилися на старого пана і стару бариню, полулежавших у зручних кріслах і спокійно дивилися на прохачів.
— Донька, — сказала пані Грегуар.— Виконай свій обов’язок.
Грегуары доручали Сесіль роздавати милостиню бідним. За їхніми поняттями, це входило в правила поведінки благовихованої дівиці. Треба бути милосердним, го-крали вони, вважаючи, що на їхньому домі спочиває благодать Божа. Втім, вони пишалися тим, що творять добрі справи розумно, бо завжди боялися, як би милостинею не надати заохочення пороку. Тому вони ніколи не пода! вали грошима, ніколи! Навіть десяти су, навіть двох су. Дай бідняку гріш, він його неодмінно проп’є. Милости — пю вони завжди давали натурою, — головним чином тепло! одягом, одягаючи нею в зимовий час найбідніших дітей.
— Ах; миленькі мої, ах, бідолахи! — заохала Се-силь.— Які бліденькі. І в такий холод ходять! Воно-рина, піди візьми в шафі згорток, принеси.
Обидві служниці теж дивилися на нещасних малюків з тривожною жалістю доброзичливою челяді, яка однак, ситно годується при панів. Коли горнічнш вирушила наверх виконувати доручення, куховарка, прибравши зі столу страву із залишками здобної булки, як ніби в за-бувчівості знову поставила його на стіл і стояла, опусти руки.
— Якраз у мене є два вовняних сукні і ко-синки,— продовжувала Сесіль.- Ось подивіться, як в них буде тепло бідненьким маляткам.
І тут до Мае повернувся дар слова, вона пробурмотіла:
-спасибі, панночка! Дякую! Які ви всі добрі!.!
Сльози виступили у неї на очах, — тепер вона був# впевнена, що тут їй дадуть п’ять франків, і думала лише про те, як їх випросити, якщо добрі панове самі не запропонують грошей.

Книга Жерміналь стор.82

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code