заснули: в ліжках їм стало тепер просторіше. І по дорозі від селища, занурився у темряву, до голосно дихавшої шахти рухалися чорні тіні — то йшли на роботу вуглекопи; згинаючись під поривами вітру, вони крокували врас-хитавицю, щулячись від холоду, засовували руки в кишені або під пахви: у кожного на спині горбом випинався взятий з дому «брусок». Всі мерзли в ріденькому одязі, тремтіли від холоду, але ніхто не додавав кроку. Хода розтягнулася вздовж дороги. Чувся дробовий тупіт, ніби гнали по бруківці стадо.

III

Етьєн нарешті спустився з терикона і увійшов у ворота шахти; люди, у яких він питав, чи не знайдеться для нього роботи, похитували головами і радили почекати старшого штейгера. Ніхто його не зупиняв, він вільно бродив серед слабо освітлених бараків, обходячи якісь чорні ями, що викликали мимовільне занепокоєння, і дивуючись заплутаному розташуванню дивних будівель в кілька ярусів; піднявшись по темній напівзруйнованої сходах, він опинився на хиткому містку, потім пройшов через сортувальну, де стояла така темрява, що йшов він, витягнувши вперед руки, боячись на щось натрапити. Раптом перед ним у мороці загорілися два величезних жовтих очі. Він опинився під самим копром, на приймальному майданчику, біля ствола шахти.
Саме в цю хвилину до будки приймальника прямував штейгер, дядько Ришом, товстун з фізіономією благодушного жандарма, перекресленою сивими вусами.
— Чи не потрібна тут людина? На будь-яку роботу со— гласний, — сказав Етьєн.
Ришом хотів було сказати: «Ні, не потрібно»,— але пе-редумал і мимохідь відповів:
— Почекайте старшого штейгера, пана Дан — сара.
Чотири яскравих ліхтаря з рефлекторами, направляючи сніп світла на стовбур шахти, яскраво висвітлювали залізні перила, важелі сигналів і засувки, бруси провідників, по яких ковзали дві кліті. Вся інша частина приміщення, просторого і високого, як собор, тонула в напівтемряві, де колихалися великі розпливчасті тіні. Тільки в глибині виблискувала вогнями лампова, а в будці приймальнику

Жерміналь стор.19

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code