Обидва замовкли, спрямувавши очі на трос, що втік вниз. Етьєн запитав:
— А якщо трос обірветься?
— Ну, якщо обірветься!..
І, не домовивши, углекоп висловив свою думку жестом. Прийшла його черга; кліть випливла вгору плавно, без зусиль. Углекоп сів навпочіпки у вагонетку разом з товаришами, кліть опустилася вниз, а через чотири хвилини знову злетіла вгору і поглинула нову партію. Протягом півгодини стовбур шахти, то з більшою, то з меншою швидкістю, залежно від глибини горизонту, але безупинно, з неослабною жадібністю поглинав людей, прагнучи набити велетенську утробу шахти, здатну пожерти цілий народ. Її наповнювали, наповнювали, а морок все залишався мертвим, і кліть піднімалася з порожнечі все з тією ж німою жадібністю.
Поступово до Етьєна підкралося почуття відчаю, яке він спитав на териконі. До чого наполегливо? Головний штейгер відмовить йому так само, як і інші. Смутний страх погнав його геть, він вийшов з приймальної і зупинився тільки у котельні. У широко відкриті двері видно були сім парових котлів з двома топками. Кочегар, оповитий білим серпанком пари, зі свистом клубився з трубок, кидав вугілля в одну з топок; її палаюча пащу дихала таким жаром, що він відчувався навіть у по рогу. Зрадівши нагоди погрітися, Етьєн хотів підійти ближче, але назустріч йому попалася нова купка вугіллі копів, які поспішали до початку зміни,— сімейство Мае і Левакі. Побачивши добре хлоп’яче обличчя Катрін, яка йшла попереду тієї групи, Етьєн раптом вирішив в останній раз спробувати щастя:
— Скажіть, товариш, чи не потрібна тут людина? Я б на будь-яку роботу пішов.
Катрін подивилася на нього, здивована і дещо перелякана цим окликом, раптово пролунав з темряви. Але батько, що крокував слідом за нею, почув питання і, Зупинившись, відповів Етьєну, що на шахті робітників не потрібно. Неборака, поневірявся по дорогах у пошуках роботи, викликав у ньому співчуття. Відійшовши від нього, Мае помітив:
— Ось як! І з нами така ж біда могла б статись. Значить, нам скаржитися нічого. Не у всіх, так, не у всіх є робота!

Жерміналь стор.22

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code