спочивав у темряві чудовисько, дихає надсадно, хрипко, з довгими схлипуванням, немов у нього заклало груди.
Чорнороб, ссутулясь, сидів біля розвантажувального хутра пизма, жодного разу не підняв очей на Етьєна, і той вже збирався піти, підібравши свій вузлик, що впав на землю, як раптом почувся затяжний кашель,— повертався возій. Поступово з мороку виросла його фігура, за ним брела Булана кінь, що тягнула шість навантажених вагонеток.
— У Монсу є фабрики? — запитав перехожий…
Старий сплюнув чорним і відповів під завивання вітру:
— В Монсу? Ще б пак! Скільки їх там! Подивився б ти роки три-чотири тому. Все так і кипіло, не вистачало рабо-чих. Заробляли добре! Зроду таких заробітків не б-вало… А тепер ось знову черево підводить з голоду. Смот-рити шкода, що кругом робиться! Звільняють всіх підряд, майстерні одна за одною закриваються… Імператор, мо-жет, і не винен… Та навіщо він вплутався у війну в Америці? А до того ж холера людей косить, та й худоба теж помре.
Тоді і перехожий почав скаржитися, вторячи старому ко-роткими фразами, тому що від вітру перехоплювало подих. Він розповів про свої безплідні пошуки робіт про поневіряння, що тривали вже тиждень. Так що ж тепер, з голоду, чи що, подихати? Скоро на дорогах повно буде; жебраків. Так, погоджувався старий, справа може погано скінчитися: це ж не по-божому викидати стільки народу на вулицю.
— М’яса і в очі не бачимо.
— Та хоч би хліб був!
— Ось саме, хоч би хліб!
Голоси їх заглушав вітер, що забрав з похмурим свистом обривки фраз.
— Подивіться! — вигукнув візник, повертаючись на південь.— Он там Монсу…
І, знову простягнувши руку, він вказав на невидимі в тем-ноті селища, перераховуючи їх одне за іншим. У Монсу са-харный завод Фовеля ще працює, але на іншому цукровому заводі — у Готона — частина робітників звільнили. Тільки паро-вая млин Дютилейля та завод Блеза, де виготовляють канати для рудників, встояли. Потім старий повернувся на північ і широким жестом обвів полгоризонта: Сонвиле машинобудівні майстерні не отримали двох третин звичайних замовлень; в Маршьене з трьох домен запалили толь-

Жерміналь стор.4

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code