справ. Від Злодія до Маршьена протягом двох льє канал йшов по прямій і здавався рівною стрічкою матового срібла,  а вздовж нього тяглася, тікаючи в нескінченність, обсаджена деревами насипна дорога, що підносився над- виною; між зелених берегів блиснула блакитно-сіра водна гладь, по ній повільно ковзали баржі з червоною кормою. Поблизу шахти знаходилася пристань, видно були баржі, що стояли на причалі, в них вантажили вугілля, підвозячи до них вагонетки по містках з рейками. Потім канал робив поворот і навскіс перетинав болото; вся душа цієї гладкої рівнини укладена була в геометричних лініях каналу , що проходив по ній, як Велика дорога,перевозила вугілля і залізо.
Етьєн перевів погляд на робоче селище, побудоване на плоскій височині— здалеку виднілися черепичні червоні покрівлі. І знову цікавість вабило його до Ворейской шахті, навіть до глинистому пологому схилу, біля підніжжя якого височіли два величезних штабеля кир-пичей, виготовлених і обпалених на місці. За ізго- родио двору проходила гілка залізниці, обслужи —  вавшей копальні. Мабуть, остання партія ремонтних робітників спустилася в шахту. По двору повільно рухався товарний вагон, який підштовхували робітники під пронизливі свистки десятника. Зникла вся чарівність неведо-мого, що таїлася в мороці, незрозумілого грюкання, не-пояснюваних розкатів грому, сяйва незбагненних зірок. Вдалині здіймалися до неба доменні печі і коксові ба гарей, але полум’я, що горіло над ними, зблідло ще в годину світанку. Нічого не залишалося колишнього, крім переривчастих схлипувань водовідливного насоса і пихтіння, схожого на галасливе, довге дихання людожера, що позначалося в повітрі сірим серпанком, яку Етьєн розрізняв тепер,— дихання ненаситного, ненажерливого чудовиська.
І ось Етьєн вирішив залишитися. Бути може, йому згадалися світлі очі Катрін, погляд, який вона бродила, йдучи в селище. А можливо (швидше за все саме це і подіяло), його привернув вітер обурення, що піддув у вугільних копальнях. Він і сам цього не знав. Але він вирішив знову спуститися в шахту, щоб страждати і боротися; він з ненавистю думав про тих людей, про яких казав Безсмертний, про откормленном, тучном божество, якому тисячі голодних, ніколи не бачили його, віддавали свої сили і свою кров.

Жерміналь стор.63

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code