внизу, як видно, виправили і знову стали подавати на — гора порожню породу. Збираючись рушити в зворотний шлях, візник перепрягав коня і ласкаво примовляв:
— Дивись, лодир ти такий собі, не привчайся базікати. Влетить тобі, якщо пан Енбо дізнається, на що ти час витрачаєш!
Вдивляючись у темряву, Етьєн задумливо сказав:
— Так це чия шахта? Пана Энбо?
— Ні, пан Енбо тільки директор, — пояснив Старий.— За плату працює, як і ми.
Нервовим жестом Етьєн вказав на безмежну темну широчінь.
— А чиє ж це все? Хто тут господарі?
На возія у цю хвилину напав такий кашель, що він не міг перевести подих. Нарешті Він сплюнув, витер з губ чорну піну і голосно сказав, намагаючись заглушити посиливши-шийся виття вітру:
— Що говорите? Хто тут господарі?.. А хто його знає. Люди.
Він простягнув руку, немов вказував на якесь невідоме і далеке місце, де перебувають ці люди, на благо яких вже більше століття витягали з себе жили багато поко-лення бідняків Мае. В голосі старого чувся благого-вейный страх, ніби він говорив про якийсь неприступному святилище, де сидить, підібгавши під себе ноги, тучне божество, якому вуглекопи приносили в жертву свою плоть і кров, але ніколи його не бачили.
— Хоч би вже хліба-то вдосталь було, — втретє сказав Етьєн, без будь-якого видимого зв’язку з попереднім.
— Ще б пак! З хлібом і тужить нічого!
Кінь рушила; за нею рушив розбитою ходою візник, тягнучи хворі ноги. Близько важеля для перекиди-вання вагонеток, весь зіщулившись, нерухомо сидів ра-бочий, уткнувшись підборіддям в коліна і втупивши кудись в порожнечу тьмяні опуклі очі.
Етьєн підібрав вузлик з пожитками, але все не йшов. Спина у нього мерзла від холодного вітру, а груди палило у жаркого вогню. А що, якщо все-таки сходити в шахту, спробувати щастя? Звідки старому все знати? Попроситися хоч на чорну роботу. Тепер вже нічого розбирати. А то куди підеш? Адже в тутешніх місцях немає у людей роботи, і всі голодують. Здохнеш де — небудь під парканом, як бездомний пес. І все ж його брало сумнів, боялася ця злодіїв-

Жерміналь стор.9

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code