Залік по будівництві

будівельна єкспертизаВи вирішили купити будинок і хочете дізнатися, не завищив продавець ціну? Зібралися будувати житло, але не впевнені в об’єктивності кошторису, запропонованої підрядником? Вас бентежить якість будівельно-оздоблювальних робіт? Виникла необхідність оцінити збиток, який сусіди заподіяли вашій квартирі? У всіх випадках допоможе будівельна експертиза.

Аналіз проектної будівельної документації, дослідження будується або побудованого об’єкта на предмет відповідності заданих (проектної документації) параметрів нерухомості або будівельної конструкції їх реальним фактичним характеристикам називається будівельною експертизою.

Коли необхідна будівельна експертиза?

По-перше, в тому випадку, якщо вам терміново потрібно оцінити технічний стан будівельних конструкцій, будівель і споруд. Наприклад, ви задумали зробити перепланування, в ході якої будуть задіяні зовнішні конструкції будинку (припустимо, вирішили влаштувати зимовий сад на даху). Щоб дати висновок про те, наскільки такий проект реальний, потрібно експертиза.

По-друге, експертиза допоможе, якщо між підрядником і замовником при будівництві або ремонті виникли розбіжності. Скажімо, ви вважаєте, що підрядник завищує ціну на будматеріали або роботи. Визначити на око, поклеїли будівельники куплені вами шпалери і облицьовували підлогу придбаної вами керамічною плиткою, можна… А от встановити, чи використовував майстер сплачену вами дорогу клейову суміш для укладання плитки або ж замінив її більш дешевим (і, можливо, менш якісним) аналогом, буде досить важко. Експерт після власного незалежного розслідування зможе відповісти на питання, застосував ваш підрядник матеріал, зазначений у кошторисі.

Нарешті, експерти будівельних робіт необхідні, якщо потрібно оцінити вартість усунення неякісних результатів будівництва (ремонту) або визначити розмір збитку, нанесеного об’єкту нерухомості. Якщо стеля або стіни вашої квартири виявилися зіпсованими з вини сусіда, який забув вимкнути воду, оцінити збиток допоможе експерт. Або ж інший приклад: ви сумніваєтеся в тому, що зможете самостійно прийняти у підрядника результати будівельних робіт, тоді вашим головним порадником теж може стати експерт.

Будівельна експертиза є складовою частиною технічного нагляду. У нього входять цільові заходи по перевірці будівельних або ремонтних робіт, необхідні для постійного контролю замовником якості виконаних підрядником робіт. В ході заходів технагляду фахівці контролюють виконання нормативів Гостів, ТУ, Сніпів, вимог і вказівок авторського нагляду; дотримання проекту, графіка поставки матеріалів і термінів виконання робіт. Якщо встановлюють яке-небудь обладнання, в рамках здійснення технагляду фахівці перевіряють наявність сертифікатів, паспортів, результатів інструментальних досліджень цього обладнання. Так само чинять з усіма матеріалами, конструкціями і деталями, що застосовуються в даному будівництві або ремонті. Інспектори технагляду стежать за веденням журналів робіт і оформленням іншої будівельної документації (наприклад, перевіряють, чи були внесені зміни в робочі креслення, якщо в проекті щось змінювалося), а також контролюють фінансові документи: наявність чеків, накладних, звітів про використання будматеріалів.

При будівництві адміністративних будівель або багатоповерхових житлових будинків технічний нагляд обов’язковий, його виконують державні інспекції. Однак ніщо не заважає замовнику, який укладає договір на зведення заміського будинку, домовитися і про проведення технічного нагляду за цим будівництвом. Незалежний технічний нагляд здійснюється на платній основі, ціна послуги залежить від площі житла та складності робіт. Шукати фахівців, які будуть наглядати за будівництвом або ремонтом вашої нерухомості, треба в будівельних і експертних організаціях.

Будівельний детектив

Отже, вам потрібна допомога експерта в галузі будівництва. Вважайте, що ви наймаєте детектива — своєрідного будівельного Шерлока Холмса. Часто корінь всіх бід криється в тих роботах, результати яких вже приховані. Так, коли будинок побудований, складно визначити, яка кількість витратних матеріалів пішло на фундамент. Саме з цієї причини експерту належить виявляти те, що від неозброєного ока приховано. Що ж може зробити такий фахівець?
Можна виділити наступні основні напрямки будівельної експертизи, існуючі в даний час:

 • технічне обстеження будівель і приміщень перед реконструкцією, ремонтом або покупкою;
 • обстеження будівельних конструкцій для оцінки можливості подальшої експлуатації і несучої здатності;
 • визначення вартості та обсягів робіт для обґрунтування вартості будівництва (тут експерт може допомогти і замовнику, обґрунтувавши зниження вартості робіт, і встати на сторону підрядника, якщо треба буде довести необхідність підвищення вартості);
 • виявлення причин пошкодження житла;
 • оцінка шкоди, яка заподіяна житлу в результаті стихійного лиха, форс-мажорних обставин (наприклад, пожежі або затоплення), ремонту (неважливо, вашого власного або у сусідів);
  складання проектної документації, аналіз складеної проектної документації;
 • рецензування висновків, зроблених іншими експертами.

У будь-якому випадку завдання перед експертами доведеться ставити вам. Ви повинні самі визначити, що саме ви хочете доручити їм з’ясувати. Можна замовити комплексну експертизу, однак це спричинить за собою істотні витрати, оскільки вона приблизно на 40 % дорожче звичайної. Тому перед тим як звертатися до експертів, огляньте об’єкт будівництва, ремонту або реконструкції самостійно. Тріщини в стінах, нахил стін, нерівності стелі видно відразу. На жаль, це відноситься тільки до тих об’єктів, які вже побудовані. Розібратися в кресленнях, складають проектну документацію, багатьом буде важко. Однак і тут вам належить підготовча робота. Крім креслень в проекті обов’язково повинні бути їх опис і приблизна кошторис передбачуваних робіт з їх розшифровкою. Таким чином, перед зверненням до експертів зберіть всю можливу документацію по ремонту або будівництву, огляньте результати діяльності підрядників і сформулюйте завдання експертам.

Які питання ви можете поставити перед експертами? Зрозуміло, остаточно сформулювати завдання допоможуть самі фахівці, ми ж наведемо лише приблизний перелік.

 • Чи відповідає проект будівництва/ремонту вимогам законодавства?
 • Обґрунтовано кошторис витрат на здійснення проекту?
 • Обгрунтована ціна договору, запропонована підрядником?
 • Чи виконали сторони свої зобов’язання, закріплені в договорі будівельного підряду?
 • Що послужило причиною виникнення виявлених дефектів?
 • Скільки буде коштувати усунення виявлених дефектів?

Врахуйте, що можливості будівельної експертизи цими питаннями не обмежуються. Щоб переконатися в точності будівельники йшли проекту, експерти проведуть контрольні обміри. Використовуючи вимірювальну техніку, фахівці оцінять якість фактично виконаних будівельно-монтажних робіт на об’єктах будівництва, реконструкції та ремонту і визначать, наскільки вони відповідають проектним вимогам і державним нормативам. Дані, отримані в результаті дослідження, експерти порівняють з проектними значеннями, кошторисом або актами виконаних робіт. У випадку, якщо потрібно визначити, чи не була завищена вартість ремонту, експерти проведуть аналіз середньоринкових цін на ремонтні та будівельні роботи, а також на будматеріали.

За результатами дослідження експерти складають висновок. У першій його частині зазвичай містяться загальна характеристика об’єкта уваги і список питань, на які необхідно відповісти експертам. Друга частина розповідає про засоби, застосовані експертами, щоб вирішити поставлені завдання. В останній частині експерти роблять висновки і дають відповіді на поставлені питання. Щоб висновок був офіційним документом, дійсним в суді, на ньому повинні бути підпис експерта та печатку організації, яку він представляє. До висновку можуть бути додані результати обмірів, підсумки дослідження, протоколи випробувань. Обов’язковим додатком до висновку повинна бути ліцензія експерта — вона підтвердить його кваліфікацію та гарантує повноваження по проведенню дослідження.

Якщо в ході експертизи виявляються дефекти, експерти, оцінюючи їх, повинні надати їм певну категорію. Зазвичай з того, наскільки серйозні виявлені недоліки, їх ділять на малозначні, значні і критичні. Є і друга класифікація: значні і критичні дефекти поділяють на переборні і непереборні. Якщо експерти виявили малозначні або переборні значні або критичні недоліки, вони визначають вартість робіт по їх усуненню. Найчастіше виявлені дефекти є устранімим, що, безсумнівно, тільки порадує господаря будується або ремонтується житла. У той же час будь-який недолік призводить до збільшення термінів будівництва або ремонту, а також до подорожчання робіт. Експерти намагатимуться встановити причину виникнення дефектів. Може статися так, що всьому виною не низька кваліфікація будівельників. Тому не поспішайте звинувачувати в усьому бригаду, дочекайтеся результатів експертизи.

Експертизи бувають різні

Описати все різноманіття будівельних експертиз досить важко, тому ми пропонуємо вам ознайомитися лише з найбільш поширеними. Експертиза якості, обсягів і вартості будівельно-ремонтних робіт. Така експертиза необхідна, якщо вас не влаштовують результати діяльності будівельників чи ремонтників (наприклад, виконані роботи не відповідають проекту). Цей же вид експертизи застосовують, якщо, на вашу думку, вартість робіт або обсяг використаних будівельних матеріалів завищені. Зробити таку експертизу можна і в тому випадку, якщо виявлені дефекти через деякий час після підписання актів здачі-приймання робіт. Експертиза (технічна інженерне обстеження) будівель і споруд, включаючи обстеження інженерних мереж. Таку експертизу зазвичай замовляють ті, хто планує придбати житло або хоче довідатися, чи можливо надалі проживати в будинку (квартирі), ушкодженому внаслідок пожежі, затоплення або якоїсь аварії. У цьому випадку експерти будуть досліджувати об’єкт з метою не тільки виявити дефекти, але і запропонувати заходи з відновлення конструкцій. Крім того, технічне інженерне обстеження роблять, коли господар передбачає масштабну перепланування, оскільки може змінитися навантаження на вже існуючі конструкції, наприклад при перенесення стін.

Нарешті, дана експертиза чекає власників, які зважилися на будівництво за власним проектом і охочих зареєструвати результати своїх праць (особливо це актуально у світлі змін у російському законодавстві, які дозволили оформляти постійну реєстрацію на дачі, якщо вона відповідає ряду умов). «Самостройщикам» належить виготовлення обмірювальних креслень і складання опису поточного технічного стану об’єкта. Експертиза проектної документації. Зізнаємося чесно: коли ми вирішуємо будувати будинок або розробляємо проект перепланування квартири, то не дуже замислюємося про можливості та технічні аспекти процесу втілення нашої мрії. В першу чергу, як правило, креслимо план, який нас влаштував би. Саме тому допомога фахівця буде незайвою при підготовці не ескізу, а повноцінного проекту майбутнього житла. Ось тут і виникають складнощі. Припустимо, ви замовили проект в архітектурному бюро, через якийсь час забрали документи готові, але розібратися в них вам важко. Для тих, хто хоче убезпечити себе вже на стадії проектування, існує експертиза проектної документації. Фахівці в цьому випадку будуть вивчати безліч дрібних (на перший погляд) деталей: чи зручно розташовані комунікації (чи зможете ви, наприклад, в разі необхідності самостійно перекрити вентиль труби, постачальної ваш будинок холодною водою), пристосована для життя придумана дизайнером вбудовані меблі, практично використовувати саме таке скло для облаштування зимового саду, і т. д. Можливе проведення і локальних експертиз: припустимо, фахівці можуть зосередити свою увагу на вікнах, або гідроізоляції, або облаштуванні покрівлі або перевіряти тільки стіни.

Підводимо підсумок: будівельна експертиза може виявитися корисною для переважної частини замовників. Експерт виконає свою роботу тільки в тому випадку, якщо ви укладете з ним договір технічного нагляду. Головне, не забудьте перевірити у найнятого вами експерта або експертів наявність ліцензії. Вона повинна бути дійсною і поширюватися саме на ті види експертиз, які ви маєте намір замовити.

Тотальний контроль процессу будівництва

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code