Заземление и зануление – в чем разница?Навіть починаючому електрику відомо, що для захисту від удару електричним струмом при монтажі електропроводки застосовується заземлення і занулення. Використання не захищених таким чином ліній електропередач може спричинити за собою серйозні наслідки, аж до летального результату.

Різницю заземлення і занулення між цими поняттями розглянемо в нашій статті. Для початку слід чітко усвідомити, що хоча ці методи служать однієї мети, а саме забезпечення безпеки, між ними існує ряд принципових відмінностей.

Щоб внести остаточну ясність у це питання, розглянемо обидва методи більш докладно, чим же відрізняються заземлення від занулення?

Що таке заземлення і для чого вона потрібна?

Під заземленням розуміють металеву конструкцію, призначену для зниження ступеня напруги до безпечних для людини параметрів. Найважливішою особливістю монтажу є встановлення системи в місцях, що забезпечують надійну ізоляцію нейтрального проводу.

Крім цього, наявність заземлення дозволяє істотно збільшувати аварійний струм. Необхідність підвищення цього параметра пов’язана з тим, що при підвищеному опір заземлюючого контуру, незважаючи на критичний стан електроприладів струму замикання в деяких випадках недостатньо для спрацьовування захисних механізмів при цьому небезпека отримання електротравми зберігається.

Заземление и зануление – в чем разница?

Принципово, заземлюючий контур є системою з кількох провідників, що забезпечують з’єднання струмопровідних елементів обладнання з грунтом. За призначенням ці системи можна розділити на три основних типи:

 1. Робочий тип розроблений для забезпечення працездатності обладнання, як у звичайних умовах, так і в умовах непередбачених ситуацій;
 2. Захисний тип забезпечує захист обслуговуючого персоналу у разі пробою струмоведучих елементів на корпус;
 3. Грозозащитный тип забезпечує відведення в землю атмосферних електричних розрядів.

Крім цього, розрізняють штучне і природне заземлення і занулення. Різниця в тому що штучне являє собою спеціально виготовлену металеву рамку. До природним, можна віднести металеві конструкції, виготовлені для інших цілей і використовуються в якості заземлення.

Що значить занулення?

Занулення як за призначенням, так і за основним принципам істотно відрізняється від заземлення. Принцип являє собою підключення захисного проводу до металевих складових конструкції, які не проводять електричний струм. Можливо також приєднання до нуля, використовуваним джерелом напруги або до іншого заземленого проводу.

Заземление и зануление – в чем разница?

Головним завданням заземлення і занулення є забезпечення своєчасного спрацьовування спеціального захисного обладнання. Принципом роботи є провокування короткого замикання у випадку пробою ізоляції і інших несправностей в роботі електрообладнання. Внаслідок використання цих систем, можливо спрацьовування таких захисних механізмів:

 • Автоматичний вимикач;
 • Система плавких вставок;
 • Інноваційні системи захисту.

У чому різниця між занулення і заземленням?

Основна відмінність полягає в різних методах монтажу. Використання для приєднання нульового проводу забезпечує ефективне використання цього виду захисту для гарантії безпеки як людей, так і техніки. При монтажі занулення слід упевнитися, що виникає в екстреній ситуації струму вистачить для 100% спрацьовування захисного обладнання.

У випадку недостатнього струму короткого замикання можлива поява напруги на складових частинах електроприладів, що призводить не тільки до виходу з ладу устаткування, але і істотно підвищує ризик ураження персоналу електричним струмом. З усього вищевикладеного можна зробити наступний висновок:

При появі напруги на робочій поверхні обладнання заземлення забезпечує оперативний відведення струму в землю по спеціальному заземлювального контуру, в той час як використання занулення не сприяє відведенню напруги від поверхні, проте при правильному монтажі забезпечує розрив електричного кола за допомогою різних захисних пристроїв.

Враховуючи принципову відмінність у методах забезпечення електробезпеки, на електричних схемах вони позначаються по-різному.

У чому різниця заземлення і занулення тепер зрозуміло, залишається прояснити деякі нюанси.

Як позначаються заземлення і занулення на схемах?

Всі електротехнічне обладнання з присутніми елементами заземлення і занулення потребує спеціальної маркуванні. Маркування наносять на шину у вигляді букв РЕ з поздовжніми або поперечними смугами жовтого або зеленого кольорів. Нейтралі маркуються блакитний буквою N, що передбачає заземлення або занулення.

Заземление и зануление – в чем разница?

Літерами показують особливості заземлюючого контуру:

 • Т – означає безпосередній контакт землі та джерела живлення;
 • I – позначає повну ізоляцію струмопровідних елементів від землі.
 • Друга літера характеризує розташування струмопровідних елементів відносно землі:
 • Т свідчить про необхідному заземлення всіх елементів, що знаходяться під напругою;
 • N характеризує захист відкритих частин допомогою глухозаземленою нейтралі з безпосереднім підключенням джерела живлення.

Між заземленням і занулення, в чому різниця, що доцільніше використовувати в залежності від конкретного обладнання ми розглянули. Незалежно від обраного методу захисту, особливе значення має точність розрахунків і уважність і акуратність монтажу.

Заземлення і занулення – в чому різниця?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code