Ще недавно шиферна покрівля вважалася нормою для вітчизняних приватних будинків. Сьогодні ситуація змінилася, вибір продаються у магазинах покрівельних матеріалів величезний. Однак азбестоцементні листи шиферу всіляких розмірів продовжують займати свою нехай і звужену нішу. Обумовлена така популярність дешевизною цього будматеріалу і його тривалим терміном служби на даху котеджу або дворової будівлі.

Зміст

 1. Що це таке?
 2. Види, розміри і вага
 3. Переваги і недоліки
 4. Використання
 5. Фотогалерея

Що таке шифер?

Шифер («Schiefer» по-німецьки) – покрівельний матеріал у вигляді хвилястих або плоских аркушів, виготовлених з азбестоцементної суміші. Частка азбесту в ньому 10-18 відсотків, решта портландцемент і вода. На виробництві азбестові волокна спочатку распушают, а потім змішують з іншими компонентами. Далі з отриманої суміші формують довге полотно, вакуумируют і профілюють його, а потім нарізають на аркуші потрібних габаритів і ваги.

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Плоский і хвильовий

У Росії для виготовлення шиферу застосовується хризолітовий азбест. Імпортні вироби для покрівлі можуть випускатися із застосуванням його аналога амфібол-азбесту. Обидва ці силікатних мінералу відносяться до групи канцерогенів.

Але волокна хризоліту після зв’язування цементом аркуші хвильового або плоского матеріалу вже не є небезпечним матеріалом. А ось амфібол навіть після пресування і затвердіння в портландцементном розчині залишається канцерогенною речовиною. Не дарма його поступово забороняють по всьому світу.

На російських підприємствах він виготовляється здебільшого за Гостами 30340-95 і 18124-95, в яких прописані типові розміри аркуша, кількість хвиль і вага. За нормами колір у нього повинен бути сірим. Якщо азбестоцементні листи мають іншу забарвлення, то вони пофарбовані або пігмент внесено безпосередньо в склад цементної суміші. У другому випадку виріб маркується по заводському ТУ, Дсту внесення пигментирующих добавок не передбачено.

Шифер: його вид, розміри і вага

Існує чотири основних види азбестоцементних листів для покрівлі:

 1. Плоский

 2. 6-хвильовий

 3. 7-хвильовий

 4. 8-хвильовий

Плоскі вироби застосовуються при зведенні перегородок і влаштуванні дахів, а хвильові – це виключно покрівельний матеріал. Технологія їх виробництва і склад єдині, розрізняються вони тільки профілем в поперечному перерізі.

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Плоскі шиферні листи

ГОСТовский розмір плоского шиферу в міліметрах – це плити 2500х1200, 3000х1200, 3000х1500, 3600х1200 і 3600х1500. Типова товщина в них – 6, 8 і 10 мм. Вага такого азбестоцементного листа коливається від 38 до 115 кг.

Хвильовий матеріал по ГОСТу виготовляється в двох варіантах із зазначенням у маркуванні «40/150» або «54/200». Перша з цифр перед косою позначає висоту хвиль у міліметрах, а друга – їх крок. Всі подібні азбестоцементні листи мають довжину в 1750 мм. Це загальний стандарт. Параметри в розмірах відрізняються тільки за кількістю волі, товщині і ширині.

6-хвильовий варіант відноситься до другої категорії «54/200» і випускається з товщиною 6 або 7,5 мм. Відповідно вага цього хвилеподібного листа – 26 35 кг. А ширина в обох випадках – 1125 мм

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Розміри 6-хвильового листа

7-хвильове виріб має профіль типу «40/150». Товщина його – 5,8 мм. Ширина цього азбестоцементного полотна 980 мм, А вага шиферу з сімома хвилями в перерізі – 23,2 кг.

8-хвильовий лист також відноситься до категорії «40/150». Розмір цього виду матеріалу по ширині і товщині – 1130х5,8 мм. Вага листа восьмиволнового вироби з азбестоцементу – 26,1 кг

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Розміри 7 і 8 хвильового листа

Крім ГОСТовского формату шифер також випускається з заводським ТУ. Тут габарити в аркушів бувають різні. Кожне підприємство самостійно вирішує який товар на ринку буде більш конкурентоспроможним.

Чим більший обсяг опадів буде випадати на дах, тим більш товстий хвильовий шифер слід для неї купувати. При самостійному монтажі найпростіше працювати з семиволновыми елементами цього покрівельного покриття. За розміром аркуші ці самі маленькі і мають найменшу вагу серед аналогів.

Знаючи скільки важить він конкретної марки, можна без проблем підрахувати загальну масу пакета для організації перевезення цього будматеріалу. Для підйому матеріалу на дах потрібно мінімум двоє робітників. Поодинці важкі листи хвильового або плоского виробу піднімати складно і не рекомендується. Якщо працювати доведеться самостійно одному, то краще пошукати інший будівельний матеріал для обшивки покрівлі. Маса і розмір листа ондуліна в цьому випадку виявляться більш підручними.

Таблиця розмірів шиферу

Вид Довжина Ширина Товщина Крок хвилі Вага Ціна від
6-хвильовий 1750 мм 1125 мм 6/7,5 мм 20 см 25/35 кг 200 руб.
7-хвильовий 1750 мм 980 мм 5,2/5,8 мм 15 см 18-23 кг 120 руб.
8-хвильовий 1750 мм 1130 мм 5/5,2/5,8 мм 15 см 20/20,6/26 кг 200 руб.

Розраховуючи необхідну для даху кількість розглянутого матеріалу, слід орієнтуватися не на загальні розміри в маркуванні, а на робочі. Кожен лист хвильового листа накладається на попередній зі зміщенням внапуск. Тому на розкрій і зміщення потрібно близько 15-20% від площі покривається покрівлі.

Хвиля з одного краю шиферного листа перекривається, а з іншого – перекриває. Висота першої завжди на кілька міліметрів нижче другої, щоб обшивка покрівлі при монтажі лягала рівно, без перекосів.

Вибирати азбестоцементний покрівельний матеріал краще всього незабарвлений стандартного сірого кольору. Додані при виробництві до складу пігменти трохи знижують характеристики міцності виробу. Практичні потім вже покриту покрівлю пофарбувати в потрібний колір фарбою.

Захисна фарбування збільшує експлуатаційний термін і покращує загальний вигляд шиферного покриття. Перший шар фарби наноситься на аркуші з азбестоцементу ще до монтажу. Потім вже після завершення обшивки даху вони покриваються ще на раз.

Переваги і недоліки хвильового шиферу

Серед достоїнств матеріалу з азбестоцементу:

 • Низька теплопередача покрівельного матеріалу;

 • Негорючість і хороші електроізоляційні параметри;

 • Можливість фарбування в вподобаний колір;

 • Підвищена вологостійкість;

 • Непогана звукоізоляція;

 • Відсутність необхідності в постійному обслуговуванні;

 • Морозостійкість і термін служби 30-50 років.

Дах з металочерепиці в сонячний день буде нагріватися значно швидше і сильніше, ніж азбестоцементна покрівля. При появі дір на останній в рамках ремонту достатньо буде замінити лише пошкоджений елемент. Правда, розміри шиферу такого, що доведеться міняти лист повністю. Але із-за хороших характеристик йому для укладання досить решетування з дощок або брусків з кроком в 45-60 див.

Недоліків всього чотири:

 • Велику вагу;

 • Крихкість на злам;

 • Невисока міцність при сильних точкових ударів;

 • Схильність обростання мохом.

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Пористість матеріалу сприяє проростанню моху

Транспортування і укладання хвильових шиферних листів слід виконувати з максимальною обережністю. А для вирішення проблем з мохом потрібно ґрунтовка або фарба.

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Азбестоцементні листи досить крихкі

Замість висновку

У порівнянні з аналогами вкриті шифером даху більш дешеві в реалізації. Ондулін простіше укладати, але йому потрібно міцний і рівна підстильний шар з фанери або ОСП. Металочерепиця виграє по вазі. Розміри профлиста з металу і азбестоцементу подібні, проте із-за істотно розрізняється товщини перший важить значно менше другого.

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Покрівля з шиферу

По тривалості терміну служби покрівля азбестоцементна поступається лише якісної металочерепиці та її керамічного прототипу, але сильно виграє у них за ціною. Варто хвильовий лист 200-300 рублів. За квадратний метр покрівлі виходить близько 130-150 рублів. Дешевше обійдеться покрити її тільки руберойдом.

Фото будинків з дахом з шиферу

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Виглядає цілком симпатично покрівля

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Шиферні листи можна пофарбувати, наприклад, червоний

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Або бордовий під колір ондуліна

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Процес фарбування

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Можна пофарбувати в зелений

Шифер — азбестоцементні листи для даху

У Європі поширений такий плоский вигляд для покрівлі

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Або ось такі з вигином

Шифер — азбестоцементні листи для даху

За властивостями матеріал такий же

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Але виглядає більш презентабельно

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Правда і монтувати його складніше

Дивіться також відео про шифері

Читайте інші матеріали для покрівлі:

Шифер — азбестоцементні листи для даху

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code