Якщо у вашому наборі шанцевых інструментів досі немає такого інструменту, як ножівка по дереву, або при роботі з нею ви відчуваєте масу незручностей, пора виправити становище і придбати хорошу пилку, докладно розібравшись у всіх характеристиках інструменту.

Відрізняються ножівки по дереву розмірами полотна, маркою сталі, формою зубців і рукоятки. Тепер більш докладно про кожному аспекті.

Характеристики полотна: довжина, ширина, твердість

Как выбрать ножовку по дереву: изучаем характеристики инструментаВиди полотен ножівки

Особливу увагу потрібно звернути на полотно ножівки. Від його якісних характеристик залежать ріжучі можливості самої пилки. Якщо полотно довге, то при розпилюванні твердих порід дерева: дуба, ясена або клена виникнуть труднощі, так як полотно буде пружинити, з-за чого доведеться докладати більше зусиль, щоб виконати роботу.

Коли необхідно виконувати роботи з розпилювання дрібних елементів: плінтусів, рейок, то буде достатньо довжини полотна до 30 см. Для розпилювання більш товстих брусків або навіть колод знадобиться інструмент з довжиною ріжучої частини не менше 45 див.

Ось найпростіше правило визначення оптимальної довжини полотна, яке дозволить звести до мінімуму зусилля, що витрачаються при розпилюванні: довжина ріжучої частини повинна вдвічі перевищувати товщину відрізаній деталі. Занадто коротка ножівка буде постійно застрявати всередині распиливаемого елемента, і ви швидко втомитеся.

Що стосується ширини полотна, то вибираємо золоту середину. Якщо воно буде надто вузьким, тобто ризик зламати інструмент під час його вигину, а під час роботи з дуже широким полотном виникнуть незручності. Ширина повинна бути в межах від 10 до 20 см.

Полотно ножівки виготовляється з інструментальної легованої сталі, марки У10, У8ГА, У8Г, У8А, У8, У7А, У7, 9 ХС, 8 ХФ, 9 ХФ, У9А, 60 С2А, 65Г.

Припустимими параметрами твердості сплаву ріжучої частини пили прийнято вважати 45. Але все ж вибирайте полотно, яке має великі параметри по твердості: HRC 55-60. Подібний інструмент має необхідну гнучкість і в той же час міцні зуби. Такі зуби мають характерний темнуватий відтінок.

Визначаємо по зубах

Как выбрать ножовку по дереву: изучаем характеристики инструментаЗуби бувають різних розмірів

Нас цікавлять розміри зубів. Існує такий коефіцієнт: «TPI» (кількість зубів полотна на один дюйм). Наприклад, для роботи з ДСП TPI повинно бути близько 7-9 (мається на увазі від 7 до 9 зубів на дюйм). Якщо роботи будуть в основному садові: розпилювання колод, гілок, то підійдуть і більш рідкісні зуби – від 3 до 6 зубів на дюйм.

Пильні полотна з рідкісними і великими «зубами» можуть ставити більшу швидкість різання, однак, разом з тим місце спила буде зі сколами. Полотно, де кількість зубів більше і їх розмір менше, навпаки, залишає після себе чистий зріз, без задирок, проте швидкість роботи досить низька.

Не поспішайте укладати, що кращі ножівки по дереву мають розжарені зуби. Дійсно, в домашніх умовах застосування такого інструменту довгий час не призводить до зносу зубів. Однак заточити повторно їх вже не вийде. Коли зуби затупився, інструмент залишиться тільки викинути.

Как выбрать ножовку по дереву: изучаем характеристики инструментаЗаточування пили

А ось звичайний, некаленый зуб можна заточити. Щоб заточити пилку, достатньо взяти спеціальний напилок, що має маркування у вигляді абревіатури з трьох букв: ДТП (для точіння пив), і їм пройтися по кожному зубу.

Відео: техніка заточування пили

Існує кілька типів ручних ножівок:

 • Поздовжня. Має косоугольный зуб. Якщо дивитися збоку, він виглядає, як гачок. Використовують при розпилюванні великих дерев’яних елементів по волокнах. Зуб в таких пилах заточений з двох сторін, що дає можливість здійснювати різання не тільки в одному напрямку.
 • Поперечна. Має зуб у формі рівнобедреного трикутника. Заточка двостороння. Це дає можливість різати в двох напрямках. Пристосована до розпилюванні тільки сухої деревини.
 • Для змішаного пиляння. Має зуби трикутної форми, що змінюються витягнутими, напівкруглої форми зубами. Така форма кромки полотна дозволяє ефективно здійснювати розпил півкруглими зубцями при русі вперед, тоді як трикутні при русі назад розширюють борозну пропилу, видаляючи при цьому утворилися в місці різання тирсу і стружку. Призначена для нечастого застосування.
 • Трапецієвидна. Має три ріжучі кромки. Ручна розпилювання з таким типом зубів – одне задоволення – без зайвих зусиль, швидко і легко. Однак заточити такий тип зуба дуже складно, а в деяких випадках і неможливо.
 • Модернізована. Зуби розташовані на кромці полотна групами, з характерними проміжками між ними. Застосовуються при розпилюванні сирого дерева. Проміжки між групами зубів дозволяють вологій стружці легко виходити із зони різання, не забиваючи ріжучу кромку.

Как выбрать ножовку по дереву: изучаем характеристики инструментаМодернізована ножівка

Можна виділити такі види ножівок:

Как выбрать ножовку по дереву: изучаем характеристики инструментаВузька пила Вузька. Призначена для виконання більш дрібної роботи: розпилювання криволінійних елементів з дерева товщиною не більше 8-10 см. Дуже зручна для роботи в саду для видалення невеликих гілок.
Как выбрать ножовку по дереву: изучаем характеристики инструментаНожівка по дереву Звичайна. На полотні такого виду можуть бути різні типи зуба як модернізований, так і трапецієподібний. Зручність в тому, що змінні полотна. Однак через неакуратне реза застосовувати в роботі по виготовленню дерев’яних конструкцій не рекомендується.
Как выбрать ножовку по дереву: изучаем характеристики инструментаНожівка з обушком З обушком. Таку назву цей ріжучий інструмент отримав через характерний ребра жорсткості, який проходить уздовж кромки верхній частині полотна. Це дозволяє при роботі уникати небажаних вигинів ріжучої частини ножівки. Застосовуються в роботах, де необхідно зробити в заготівлі неглибокі і акуратні пропили.
Как выбрать ножовку по дереву: изучаем характеристики инструментаЛучкова пила Лучкова. Чимось нагадує лобзик, яким можливо без праці виконати криволінійний і точний розпил, навіть при наявності сучків.

Також пилки бувають:

 • Размашные. Використовуються для поздовжнього розпилу.
 • Поперечні. Використовуються для поперечного різу.
 • Выкружные. Використовуються при виконанні отворів, криволінійного розпилювання.
 • Шипові. Використовується для вирізування з’єднувальних шипів.

Как выбрать ножовку по дереву: изучаем характеристики инструментаВиди пив

Серед туристів найбільшою популярністю користується складна пила. По виду вона нагадує великий складаний ніж, у якого зазубрене полотно фіксується в ручку. По-перше, не потрібно спеціального чохла, а, по-друге, така пила займає небагато місця. Подібні складні пили в стані перепиляти стовбур дерева до 14 см, що робить її незамінним інструментом в довгих походах.

Как выбрать ножовку по дереву: изучаем характеристики инструментаСкладні ножівки

Отже, ми розглянули основні види ножівок по дереву: за своїм призначенням і характеристиками вони дуже відрізняються один від одного. Тому перед тим як купити інструмент того чи іншого типу задайте собі кілька питань:

 1. Для яких цілей. Якщо для столярних робіт, то полотно повинне бути з дрібним зубом. Якщо теслярувати – з великим.
 2. Наскільки часто буде застосовуватися. Якщо час від часу, то краще взяти з розжареним зубом.
 3. Яку якість металу. Зігніть полотно під кутом 30–45 º, після чого дайте йому знову вирівнятися. Якщо після цього воно візуально не повернулося до свого початкового положення, то якість металу ріжучої частини ножівки залишає бажати кращого.
 4. Скільки коштує. Якщо виріб дороге, то це не ширвжиток. Краще заплатити за зносостійкість і довговічність, ніж потім просто викинути пилу, а разом з тим і гроші. Втім, для нечастого використання можна взяти і більш дешевий інструмент.

Про рукоятки інструменту теж не варто забувати при виборі пилки. Краще купувати інструмент з суцільнолитий рукояткою, де, як правило, є прогумована вставочка для пальців. Подібні гумові підкладки дозволяють зробити хват кистю руки більш щільним, що вбереже вас від появи мозолів.

Відео: технічні характеристики ножівок по дереву

Як вибрати ножівку по дереву: вивчаємо характеристики інструменту

Як вибрати ножівку по дереву: вивчаємо характеристики інструменту: 2 комментария

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code