книга лео на перешейке карена рашавсі будуть з нами на перешийку. Якщо колишні во- Істочнікя там недоречні, то тоді я ще більш іеуме- 1 стін.
Микола I був невблаганний і послідовний у наказа¬ніі революціонерів. Тільки, караючи, він штовхав їх до продовження подвигу, подвигу подвижництва. По-стік Плещеев скуштував з повною викладкою, попросившись в похід на Ак-Мечеть. Все Каракуми пройшов і під сте- I нами фортеці зголосився мисливцем в штурмової батадь- він. Еполети давали свободу. Хоробро, розповідають, драл- ся високий білявий нащадок бояр в білій випаленої солдатської сорочці.
Тоді я зрозумів, що, кати людиною заволоділа ідея, гон всі факти, не помічаючи, сам підганяє під неї, а ті,що їй суперечать, щиро не бачить. Милувався ж  я долею не тих східняків, хто залишився вірним скромно- роті кабінетного праці, а тих розстриг, хто втік з обн-ки «в многошумной життя». Я, не помічаючи, подумки [виправдовував подібні кроки, радів пх успіхам н скдо- шен був навіть посилання сприймати як подарунок долі. Чи не міг змусити себе оцінювати солдатську лямку пле Ьцеева як нещастя.
«Він десять років йшов до офіцерського чину», — говорите ви, — наступав я на уявного опонента. Ну так що ж? Ще вчора це був єдиний шлях дворяні- [на. Відслужив ж десять років в солдатах інший поет, Гав- Державін, н хникати не смів. Зате Плещеев уві¬дел нові краю. Для мене це був мало не решаю¬щій довід. Туркестан був тоді для російської людини країною дивовижною. Плещеєв побував в цьому де- | ле, сьорбнув бойової ратної життя. Чого ще бажати в 24 роки — степи, багаття, біваки, сутички. Якби по волі своїй, говорите? Мабуть, не з волі. Але в цих слож¬них умовах він зумів знайти в собі сили до нового по¬двіжнічеству і, так само як тисячі селянських хлопців, які потрапили в солдати не за вільним вибором, не нарікав і з честю виконував свій обов’язок. Хтозна, чи не співслужив
Чи Олексій Плещеєв Сходу багнетом велику служб  I чим якби десяток томів написав в кабінеті.
Хіва, Бухара, Коканд — останні розбійні гнізда! в світі, де в той час торгували ще полоненими соотече- ственник Плещеєва. Злодійські глинобитні гнізда, I користувалися тим, що іслам занурив в летаргічний, сон корінних жителів краю, відбив пам’ять, відкинув на тисячу років від світових доріг. Мор, дикість, трахома, кро-1 восмешенпе, діряві намети і вічний голод. Те, що! європейці вважають екзотикою, на перевірку просто ніще-! та, згасання, стершиеся риси виродження. Під Ак-Ме-1 четью російські мали втрати. Звикнувши до європейських I кампаніям, вони піддали цей майбутній місто Перовск I шанобливо-правильної облозі. Пізніше здогадалися на! досвіді інших фортець, що треба пробивати пролом в цій саманній стіні і йти на приступ. Далі один баталь- він регулярних військ здатний вже гнати перед собою натовп галдящіх вояк в розвіваються халатах і збитих набік тюрбанах з крем’яними рушницями, що стрибають че¬рез купи кізяка і арики.
Галдящіх вояки, може бути, і смішні, але тільки пе¬ред добірної регулярною армією. Зате скільки вони кро! Вушка попили у простих жителів, у корінних мешканців краю! Хіва, Бухара, Коканд задирали один одного бес¬преривно. Сутички, різанина, кровопролиття були нормою життя. А де навала, там і вбивства невинних посе¬ленцев. Після того як упав Крим, а в середині століття суду Нахімова крейсували уздовж Кавказького побе¬режья, виловлюючи работорговців, ці осині гнізда середовищ-невекових ханств були останнім місцем на землі, де торгували російськими полоненими.
Я в тому ж курсі історії сходознавства натрапив на повідомлення, що всі російські посольства до Петра, ездів¬шіе в ці краї, переслідували одну головну мету — ви¬купіть невинних бранців. Брати участь при фіналі ти¬сячелетнего протистояння степу, стерти з лиця землі останні саманні базари, де торгували російськими полон вікамі, принести світло простих трудівників цієї землі, що може бути краще. А адже предки Плещеєва билися зі степом на Куликовому полі. Їх нащадку майже через п’ятсот років довелося брати участь у фіналі цієї епопеї. Ось таке сходознавство — чесне і самовіддане ведення Сходу до світла — по мені.

Книга Літо на перешийку стор 11

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code