Кожен професійний будівельник скаже, що грунтовка – це запорука якості будь-яких оздоблювальних робіт. Цей непримітний матеріал зовсім непомітний на стінах та інших поверхнях.

Іноді буває навіть складно сказати, використовувалася ґрунтовка в обробці або ні. Нечесним майстрам від цього тільки вигода – економія часу, так і відмінний обробний матеріал залишається невикористаним. У програші залишаються господарі квартир, які довірили таким «умільцям» ремонт, адже крім марно витрачених грошей вони отримують і неякісно виконану роботу – відшарувалася фарбу, плями на стінах або відвалюються шпалери.

Так для чого ж потрібна грунтовка, і чи варто її використовувати, якщо поверхня перед обробкою і так здається рівною? Давайте спробуємо розібратися.

Переваги ґрунтовок

Грунтовка – це спеціальний рідкий склад, призначений для обробки різного типу поверхонь перед нанесенням фінішного покриття. Без неї не обійтися, якщо належить нанесення: штукатурки, укладання плитки, поклейка шпалер, фарбування і т. д.

Нанесена на поверхню ґрунтовка швидко вбирається, утворюючи зі стіною міцне, міцне і додатково очищене покриття без дрібних елементів бетонної пилу, шпаклівки та інших матеріалів. Адгезивні (від лат. adhaeio — прилипання) властивості такої плівки дозволяють без проблем наносити будь-який обробний матеріал.

Наприклад, при шпалерних роботах це дозволяє зменшити витрату клею, що наноситься і сприяє хорошому схоплювання листів зі стіною, а в разі фарбування значно зменшує витрату матеріалу. Це особливо важливо при роботі з дорогими оздоблювальними матеріалами. Деякі види грунтовок можна наносити кілька разів. Для того, щоб визначити, скільки разів повинна наноситися грунтовка, після висихання першого шару проводять рукою по стіні. У разі якщо на руці залишається слід від стіни, ґрунтування повторюють.

Види грунтовок

Існує кілька основних видів грунтовок, які розрізняються за призначенням і галузі їх застосування:

 • Ґрунтовка автомобільна. Існує думка, що такий вид грунтовки служить лише проміжним елементом між металевим кузовом і верхнім шаром фарби, а в деяких випадках і засобом від подряпин, вм’ятин та іржі. Але ґрунтовка для автомобіля, це, насамперед надійний фундамент для підсумкового лакофарбового покриття і головна захист від корозії. Грунт для машини повинен бути якісним, економія тут недоречна. Недорогі матеріали через якийсь час дають усадку, фарба починає просідати і на поверхні машини з’являються нерівності. Це не тільки псує зовнішній вигляд автомобіля, але вимагає повторної реставрації, а значить і нового вкладення коштів.

На поверхню машини грунт наноситься різними способами – пензлем, зануренням чи розпиленням. Занурення передбачає великий витрата матеріалу і використовується лише при серійному виробництві автомобілів. Для невеликого часткового ремонту більш доцільним є нанесення грунтовки пензлем або за допомогою розпилення. У хороших автосервісах у кілька шарів може наноситися не один вид грунту. Це дозволяє якісно заповнити всі виїмки, створити максимально рівну поверхню і підготувати ідеальну основу для зчеплення з фарбою. Купуючи грунт для автомобіля, віддавайте перевагу перевіреним і зарекомендували себе виробників. Це заощадить не тільки гроші, але і час. Увага: не рекомендується змішувати ґрунтовки від різних постачальників!

 • Антигрибкові грунтовка. Створена спеціально для поверхонь, які потребують додаткового захисту від цвілі і бактерій. Цвілеві гриби постійно виділяють у повітря крихітні спори, які можуть стати причиною багатьох хвороб. Тому грибок на стінах – це не тільки косметичний дефект, але і серйозна загроза здоров’ю. Протигрибкова обробка необхідна у приміщеннях з високим рівнем вологості – кухнях, ванних кімнатах, басейнах, підвалах і т. д. В основі всіх антигрибкових грунтовок містяться фунгіциди – ефективні сполуки, які перешкоджають появі і розмноженню грибків, характеризуються низькою токсичністю і високим рівнем проникнення. Такі грунти відмінно зміцнюють підстава і не дають попереднім покриттям кришитися і обсипатися, значно зменшують пористість основи, підвищує адгезію, видаляють цвіль і допомагають впоратися з неприємним запахом в приміщенні. Головний фактор при виборі такої грунтовки – матеріал основи: дерево, метал, бетон, штукатурка або цегляна кладка. Існує універсальна антигрибкові грунтовка, яка відмінно підходить для різного типу поверхонь.
 • Антикорозійна грунтовка. Призначена для роботи з дерев’яними і металевими поверхнями, гарантує відмінне зчеплення з лаками та фарбами, надійно захищає від корозії. До складу антикорозійної грунтовки входять особливі хімічні елементи, здатні наповнювати мікротріщини і утворювати міцний захисний шар. Головні переваги такої грунтовки – легкість нанесення і відсутність необхідності спеціально готувати поверхню. Наноситься за допомогою кисті, валика або шляхом розпилення. При розпиленні складу повинна бути забезпечена надійна захист дихальних шляхів. Обробка такої грунтовкою обов’язкове у тому разі, якщо поверхня піддається постійному впливу опадів або сильного перепаду температур.
 • Герметизуюча грунтовка. Застосовується для герметизації і додання міцності старим зношеним покриттям, як ізолююча основа, в якості герметика у ванних і душових кімнатах, туалетах і пралень, для гідроізоляції чутливих до вологи поверхонь. Такий вид грунтовки характеризується міцністю, стійкістю до перепадів температур, підвищеною водонепроникністю, відмінною адгезією до бетонної та цегляної кладки, штукатурки, гіпсокартону та інших матеріалів.
 • Грунтовка глибокого проникнення. Активні компоненти, що входять до складу такого ґрунту, глибоко, на 5-7 мм, проникають всередину пухких і пористих поверхонь, просочують їх зсередини і міцно склеюються, запобігаючи тим самим осипання. Після обробки поверхня набуває високу міцність, захист від грибка і цвілі, водосопротивление і відмінне зчеплення по всій площі з підставою потрібних фінішних матеріалів. Можна підібрати грунтовку глибокого проникнення для певного типу поверхні, так і для обраного оздоблювального матеріалу – асортимент дуже великий. Наноситься обробний матеріал на чисте, обеспыленное і знежирене підстава валиком або пензлем. Час висихання від 30 хвилин до декількох годин.
 • Грунтовка для внутрішніх і зовнішніх робіт. Ідеально підходить для обробки і укріплень підстав фасадів, цоколів, а також для поверхонь стель та стін всередині приміщень. Утворює особливу еластичну плівку, затягує пори, закріплює на підставі пил та інші неміцні частинки, значно скорочує витрату фарби. Характеризується високою вологостійкістю, тому може бути застосована і у вологих приміщеннях. Така грунтовка наноситься на кам’яну і цегляну кладку, бетон, пінобетон, гіпсокартон, штукатурку, та ін. матеріали.
 • Грунтовка для гіпсокартону. Часто виникає питання: чи потрібно грунтувати рівний і чистий гіпсокартон перед шпаклівкою? З технології опоряджувальних робіт – так. Після нанесення клею чи шпаклівки гіпсокартон буде тягнути з них вологу, зменшуючи тим самим міцність зчеплення. Витрата грунтовки в цьому випадку буде зовсім невеликим, а користь суттєвою. Поверхня листка стає ще більш міцною, а будь-які види шпаклівки «прилипають» практично намертво. Для гіпсокартону рекомендують використовувати грунтовку для внутрішніх робіт.
 • Грунтовка для дерева. Виконує потрійну функцію: захищає дерево від гниття, забезпечує відмінну адгезію з подальшими шарами фарби, робить поверхню гладкою і надає їй гарний декоративний вигляд. Деякі ґрунтовки навіть здатні зменшувати горючість дерева. Без неї неможливо якісно пофарбувати або покрити лаком дерев’яну поверхню. На будівельному ринку представлено декілька видів таких оздоблювальних матеріалів, одні з яких оберігають деревину від біологічного розпаду, інші захищають від вологи. Без використання грунтовки витрата лакофарбових матеріалів може збільшитися до 80% за рахунок високої всмоктуючої здатності дерева.
 • Грунтовка для металу. Призначена для захисту металевих поверхонь від руйнівного впливу вологи і атмосферних явищ. Вибирається така грунтовка в залежності від типу металу в основі, який може бути кольоровим або чорним. Деякі види можуть наноситися прямо на іржу, як перетворювач.
 • Грунтовка для мінеральних поверхонь. Нанесення грунту на різні мінеральні поверхні вимагає певних професійних знань (як і робота з грунтами для фасадів, для внутрішніх робіт, грунтовки глибокого проникнення, а також грунт по бетону). Однак не варто розцінювати цей матеріал, як панацею від руйнування та осипання. Навіть сама глибоко проникає всередину грунтовка не врятує стіну, яка серйозно пошкоджена.
 • Ґрунтовка фасадна. Володіє високою атмосферостійкістю, пожежобезпечністю, здатністю зберігати і вирівнювати кольору фінішної фарбування, підвищує міцність стін, захищає від цвілі і грибків, відрізняється екологічною чистотою. Застосовується для обробки фасадів різних споруд. За хімічним складом поділяється на акрилову і силікон-модифіковану.
 1. Акрилова підходить для будь-яких поверхонь: бетон, гіпсокартону, гіпс, цегла, штукатурка, раніше пофарбовані поверхні та ін. Вона призначена для попередньої обробки і зміцнення пухких та обсипаються матеріалів.
 2. Силікон-модифіковані грунтовки мають такі області застосування і властивості, що і акрилові. Єдина відмінність між ними — більш висока екологічність силікон-модифікованих матеріалів за рахунок зниженого вмісту в їх складі сполук цинку та хрому.
 • Грунтовка універсальна. Найпоширеніший і популярний вид грунтовки, який використовується для зміцнення практично всіх видів поверхонь. Така грунтовка стане справжнім порятунком для тих, хто не знає, як правильно вибрати грунт для того чи іншого підстави. Відмітні особливості: – швидке висихання, значне зменшення водопоглинання поверхонь, екологічна безпека, хороша водостійкість і високі антисептичні властивості.

Застосовувані для будівництва та ремонту ґрунтовки поділяються також на:

 • прозорі;
 • непрозорі.

до складу яких входять спеціальні пігменти і наповнювачі. Склад безпосередньо залежить від того, якими матеріалами будуть проводитися подальші роботи. Щоб не розгубитися, виробники фарби, лаків та інших оздоблювальних матеріалів вказують на упаковці, який вид грунтовки краще використовувати. Фахівці радять вибирати і купувати грунтовку і всі оздоблювальні матеріали від одного виробника.

Навіть якщо у вас в планах зробити лише косметичний ремонт, нехтувати грунтовкою не варто. Використовуючи надійні і якісні матеріали, можете бути впевнені, що найпростіший ремонт прослужить вам не один рік.

Купуючи будь-який з перелічених видів грунтовки, радимо зупинити свій вибір на перевірених фірмах-виробниках, адже якісне грунтування – запорука відмінного результату. Пам’ятайте, що хороша грунтовка не може бути дешевою!

Інформаційна служба plot.kz

Грунтовки: різновиди та області застосування

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code