книга лео на перешейке карена рашаіод корінь, він і від пня дасть молоді пагони. Объеден-: ний гусеницями до голих гілок, він покривається в те ж літо новими листям. Такої стійкості перед життєві- мі бурями немає ні в кого. У дібровах святково чисто і світло. Між дубами багато світла і килим квітів. Дуб зе- плекає пізніше всіх. Він не поспішає зеленіти. Богатирі ні коли не поспішають показувати силу. Великі дерева, як; і великі звірі, неквапливі. Та хіба тільки дерева і звірі? Думаю, зовсім не даремно Ілля Муромець довго сод— ньому сидів вдома, перш ніж силушку розім’яти. Тільки ко-роткому розуму може здатися це лінню. Народу було, у кого підглянути богатирські замашки.
Недалеко від нашого табору північна межа дубових володінь. Північніше Ленінградської області він не живе. Далі за північ розбрелися сосна та ялиця, кедр так — модрина, береза та ялину, які видаються мені синами і дочками дуба. Царівна його — липа, медоносна липа, завжди поруч з ним — вона мати наших лісів. Цвіте ще пізніше дуба, в середині літа, вся; в жовтувато-білій піні, як фаті. Як вірна дружина, росте поряд з дубом до самого Уралу. Деревина її м’яка. Опа улюблене дерево селян, з якого вони виготовляли майже всю домашню начиння: миски, ложки, качалки, веретена. Листя липи м’які, ніжною серцеподібної форми, як личить доброї матері. Крони лип пишні, густі, і під гостинною покрівлею прохолодно навіть у спекотний полудень.
«Хороша розлога белоствольная, світло-зелена, весела береза, — скаже Сергій Тимофійович Аксаков, якому я вірю, — але ще краще струнка, кучерява, круглолистая, сладкодушистая під час кольори, не яскраво, а м’яко зелена липа, прикриває своїми лубьями і обувающая своїми ликом православний російський народ». Але 1*усі плавали річкові струги, видовбані з суцільного стволи ліни, і в стругах тих легко розміщувалися дюжина молодцов, та коні з ними, та вантаж при них. Під стать своєму дубу, своому судженому, медоносна ліна.
Ось яка батьківська пара лісового сімейного кола — в обох багато гідності і багато здоров’я.
Дуб і липа — царствена подружжя, батько і мати лісовий сім’ї, виділяються своєю міццю, станом, корінням і кроною, щедрі до людей і доброзичливі. Навряд чи хто стане заперечувати їх роль. Сини у них молодці один до одного — що розкидистий в’яз або ільм, більше інших люблячий стояти по пояс у воді у дні повеней, що тополя стрункий або кедр могутній, що світлий ясен та кучерявий клен. Однаково хороші, та мені здається, клен потай любимо батьками більше інших. Він і частіше за інших дітей буває поруч. Все на світі шкідники, винищують листя, обходять стороною кучеряву крону клена. Він любить самотність і ніколи не створює гаїв по своїй волі, хіба що люди приневолят. Сік у нього солодше березового, медоносностью ж клен пішов у матінку-липу.
Лісова родина тільки на перший погляд виглядає зеленою масою. Під мирним пологом лісів прихована життя на-пряженнейшая, вона непримітна, тому так розтягнута в часі на роки. Але життя ця вірна заданому їй одного дня змістом, в ній є і свій чин, і свої звичаї, своя доля. Хвойний ліс називають «червоним». Широколистяний—«чорним». Мабуть, найменування ці дані за переважним кольором стовбурів. Мені куди важливіше було дізнатися завдяки Петровичу, що вільха, береза і осика — дрібнолисте ліс, вторинний, як би малоцінний на відміну від дуба, липи, в’яза, клена, ясена та інших. Останні йдуть як корінні породи, основа російського лісу, вони формують ліс, тримають краще грунт, глибше пускають корені, у них стоїть деревина, і людям вони помічники, а головне, в них більше завладевающей життєвої сили, ніж у берези, вільхи та осики, яких Петрович, легкий на ногу і скупий на слова, коротко називав «сміттям», а помітивши, що мене це обурює, входив в азарт.
Мій суворий єгер нині буде косити луг. Намахает — ся, неодмінно забреде і стане дратувати. Я перший час грудьми кидався затулити березову честь, чим приводив Петровича в лють. Він воює з березою та осикою і вільхою жорстоко. Береза забиває молоді посадки дубняка, ялин та сосен. Петрович її корчует. Зазевайся він — вона задушить молоді пагони. Живе береза разів у десять менше, але народжується і росте у стільки ж разів швидше і дуба і липи. Раз Петрович недогледів за далекою делянкой, а тут на біду комісія. Влетіло йому, мабуть, добре, раз він мало не кидався на мене в той день.
— Турист! — кричав він, пустивши в хід найсильніше, за його поняттями, образа. У нього два ворога, два супостата: турист і береза. — Я думав, ти людина, а ти турист. Тому і любите берізку, що вона теж туристка. Бур’ян. Скрізь лізе. А якщо ще земля добра, порятунку немає. Вона перша на попелище. Я додому з

Книга Літо на перешийку стор 55

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code