так само як і земля, говорив він, повинні бути надбанням нації: монопольне право на розробку надр, пре-доставляемое акціонерним товариствам,— це мерзотна при-вилегия; і щодо Монсу це тим більше вірно, що тут так зване законне користування месторожде-ням вугілля ускладнюється давніми договорами, укладеними з власниками колишніх феодальних помість, за стародавнім звичаєм провінції Ено. Отже, вуглекопам потрібно відвоювати своє добро. І, простягаючи руки, він вказував вдалину, немов охоплював весь край, що простирався за лісом.
У цю мить світло місяця, що піднялася над горизонтом, ковзнув з верхівок дерев і освітив оратора. І коли натовп, ще прихована в темряві, побачила, як він, в ореолі місячного сяйва, простягає руки, щоб оделить бідняків всіма благами життя,— знову пролунали довгі, захоплені оплески:
— Вірно! Правильно! Молодець!
А далі Етьєн пустився в улюблені свої рас-судження. Передача засобів виробництва в колективну власність, кілька разів повторив він, і сама угло-ватость фрази пестила його слух. До цього часу його погляди встановилися. Почавши з побожного розчулення неофіта перед ідеями братерства людей, поліпшення умов найманої праці, він прийшов до політичної ідеї про необхідність знищити найману працю. З часу зібрання в сміливому веселунові його колективізм, ще сен-тиментальний і розпливчастий, став більш чітким і ви-лився в складну програму, яку він і викладав тепер, даючи наукове обґрунтування кожному її пункту. По-перше, він заявив, що свободи можна досягти лише шляхом повного знищення державного ладу. А коли народ захопить владу, почнуться перетворення: повернення до первісної комуні, заміна сім’ї, заснованої на святенницької моралі і пригноблення, сім’єю, де царює свобода і рівність; повна рівність в правах громадян-номічних, політичних та економічних; незалежність лич-ності, що забезпечується загальним володінням засобами виробництва і продуктами праці; нарешті безкоштовну професійну освіту за громадський рахунок. Все це викличе повну переробку старого, прогнилого суспільства. Оратор нападав на шлюб, на право Спадкування, встановлював право кожного на добробут, скидав

Книга Жерміналь стор.258

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code