У шахті Жан-Барт Катрін працювала вже цілу годину, підштовхуючи вагонетки до «підстави»; вона обливалася потом, їй доводилося зупинятися на секунду, щоб витерти обличчя.
В лаві, де Шаваль рубав вугілля з іншим забійником своєї артілі, раптом не стало чути гуркоту коліс. Він здивувався. Лампи горіли погано, вугільний пил заважав бачити.
— Що там? — крикнув він.
Катрін відповіла, що вона напевно розтане, а серце у неї під-ось вирветься з грудей.
Шаваль сердито помітив:
— Дура! Зроби, як ми,— зніми сорочку.
Робота йшла на глибині в сімсот вісім метрів, в першому штреку пласта Дезіре, в гріх кілометрах від рудникового двору. Коли мова заходила про цю частину шахти, місцеві вуглекопи бліднули і знижували голос, як ніби говорили про пекло; найчастіше вони просто качали головою, немов їм зовсім не хотілося говорити про ці глибини, пищущих жаром. У міру того як вироблення заглиблювалися на північ, вони все більше наближалися до Тартарі, проникали в область підземної пожежі, від якого вгорі обвуглювалися камені. У тому місці, до якого доходили вироблення, середня, температура дорівнювала сорока п’яти градусам. Вуглекопи потрапили в прокляте місце, в саме пекло, люди, що проходили по рівнині, як раз там і бачили полум’я в тріщинах, изрыгавших сірку і смердючі пари.
Катрін, вже працювала без куртки, після деякого вагання і зняла штани; залишившись в одній сорочці, вона підперезалася мотузкою і зробила напуск, як у блузи; потім оголеними руками вхопилася за вагонетку і покотила її.
— Так все ж краще! — голосно сказала вона.
Вона задихалася, та й смутний страх не давав їй спокою. П’ять днів вони працювали тут, і всі ці дні їй пригадувалися страшні казки, слышанные в дитинстві,— легенди про катчицах давніх часів, згорілих під Адовой пусткою в кара за такі страшні гріхи, що про них і говорити — то ніхто не смів. Звичайно, тепер вона доросла і не вірить всяким вигадкам, ну, а все-таки… Раптом вийде зі стіни

Книга Жерміналь стор.277

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code