Вона замовкла, задумалась. Потім тихенько промовила:
— А то про мене-то вигадали!.. Пам’ятаєш, плели, ніби я з тобою живу. Господи боже ти мій! Після смерті чоловіка, звичайно, могла б така справа трапитися, будь Я молодше, вірно? Але я рада, що нічого цього не було, тому Що ми, напевно, пошкодували б, навіщо так вийшло.
— Так, напевно, пошкодували б— — без обиняков відповів Етьєн.
Ось і все, — на цьому скінчилася їхня розмова. Пора було відправляти кліть. Стовбурової сердито кликав Мае, погрожував їй штрафом. І вона нарешті попрощалася з Етьєном, міцно потиснула йому руку. Він з глибоким вожением дивився їй услід. Яка вона змучена, як постаріла, життя її тепер скінчена! В обличчі ні кровинки, з-під синього вовняного ковпака вибиваються сивіючі волосся, розпливчатої фігуру багато народжували жінки потворно облягають парусинові штани і куртка. Але її прощальне рукостискання було таким же, як у його товаришів: цим довгим безмовним рукостисканням всі вони призначали йому нову зустріч в той день, коли боротьба відновиться. Етьєн прекрасно зрозумів її погляд, що виражав віру в майбутнє. До швидкого побачення, говорили її очі, і вже на цей раз бій буде вирішальним.
— Екая ледарка, чорт би теояпобрал!
Протиснувшись в тисняві і штовханині, Мае увійшла в кліть і скорчилася на дні вагонетки разом з чотирма іншими вуглекопами. Стовбурової смикнув мотузку, подавши сигнал: «Шолом яловичину». Кліть знялася з упорів і кинулася в чорний провал: над ним видно було лише швидке ковзання сталевого троса.
І тоді Етьєн розпрощався з шахтою. Внизу, під сараєм сортувальної, він помітив якогось чоловічка, який сидів, витягнувши ноги, на товстому шарі вугілля. Виявилося, що там прилаштувався Жанлен, який займався «очищенням». Поставивши вугільну брилу між колін, він молотком збивав з неї уламки сланцю; його огортало густа хмара чорна, як сажа, пилу, і ніколи Етьєн не впізнав би його, якщо б Жанлен не підняв свою мавпячу мордочку з відстовбурченими вухами і зеленуватими вузькими очима, Він глузливо захихотів і, розбивши брилу останнім ударом, зник у піднятого вугільного пилу.
Вийшовши за ворота, Етьєн деякий час йшов по доро-

Книга Жерміналь стор.476

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code