Септик, встановлений в систему каналізації приватного будинку, це півсправи. Адже очищену воду куди-то треба зливати. Тому кінцевим елементом каналізації завжди були фільтраційні поля або колодязі, через які вода йшла в шари ґрунтових вод. Все це вимагало великих вкладень, як тимчасових, так і фінансових, тому що кінцевий елемент – це великий обсяг земляних робіт, величезний обсяг щебеню і піску, а також перфорованих труб для дренажної системи. Все це сьогодні у минулому, тому що на ринку з’явилися дренажні тунелі.

Що таке дренажний тунель

Це модуль з отворами з боків, виготовлений з поліпропілену або поліетилену. Тому вага одного тунелю від різних виробників варіюється в діапазоні 10-12 кг За зовнішнім виглядом конструкція нагадує ангар, який можна подовжувати, з’єднуючи між собою кілька модулів. По торцях встановлюються заглушки: глухі і з отворами під каналізаційні труби. Можливість збільшувати довжину складанням модулів один з одним дає можливість робити тунелі необмежено довгими, що в свою чергу дає можливість приймати воду у великих кількостях.

Розміри виробу також варіюються в різних межах в залежності від виробника. Приміром, німецькі дренажні тунелі марки «Граф» випускаються двох видів:

 • Одинарні з довжиною модуля 1,22 м, шириною 0,8 м і висотою 0,51 м. Їх обсяг спожитої води становить 300 л.
 • Здвоєні з точно такими ж габаритами крім висоти, вона у них дорівнює 1,02 м, тому й обсяг більше – 600 л.

Вітчизняні марки «Мпласт» мають ті ж розміри одинарних моделей, але вони розраховані на обсяг 450 літрів. Унікальність конструкції дренажного тунелю полягає в тому, що така фігура може витримувати великі навантаження. Німецькі виробники провели тестування, яке показало, що один модуль може витримати до трьох тон вантажу над ним, а це грунт, дорожнє покриття і автомобілі. Ось чому протипоказань, в яких місцях встановлювати дренажну систему, немає. Єдина вимога – це глибина установки, вона не повинна бути менше 50 див.

Увага! Один модуль дренажного тунелю може акумулювати в собі до 95% від усього обсягу спожитої води. У гравію цей показник дорівнює 30%.

Ось чому дренажні тунелі відрізняються від поля фільтрації. Фахівці провели підрахунки, які показали, що один модуль об’ємом 300-450 літрів замінює фільтраційний шар, на спорудження якого сягає 800 кг щебеню і 36 м дренажної каналізаційної труби.

Як правильно провести монтаж

Як і поля фільтрації, тунелі встановлюються на певній глибині, яка визначається розташуванням вихідного патрубка від септика. Тому під них викопується котлован. Його ширина визначається кількістю рядів, що встановлюються паралельно один одного. Все інше здійснюється за наступною схемою.

 • В котлован засипається пісок товщиною 50 див. Його необхідно утрамбувати.
 • Далі засипається шар щебеню середньої фракції (20-40 мм) товщиною 30 см, він також утрамбовується.
 • Встановлюються модулі, що з’єднуються між собою в єдину конструкцію.
 • Встановлюється з боку каналізаційної труби заглушка з отвором, з протилежного боку глуха заглушка.
 • Проводиться з’єднання тунелів з каналізаційною трубою.
 • В деяких модулях зверху є спеціальні отвори для установки фанових (вентиляційних) труб. У них встановлюються витяжки з труб. У кожному ряді має бути мінімум по одній такій трубі.
 • Поверх тунелів укладається геотекстиль. Його призначення – служити захистом дренажній системі від замулювання. Матеріал добре пропускає воду, але не пропустить частинки грунту.
 • Робиться засипка спорудженої системи щебенем шаром 50 див.
 • Проводиться засипка грунтом, краще, якщо він буде перемішаний з піском.

Деякі виробники і фахівці рекомендують встановлювати в систему дренажних тунелів каналізаційну трубу, яка повинна бути розташована на всю довжину конструкції. У трубі робляться з одного боку отвори для стікання води, ці отвори повинні бути спрямовані вниз в сторону покладеного щебеню. Таким чином, досягається рівномірний розподіл відведення води по всій площі дренажу. Але це лише рекомендація.

Переваги

Самі дренажні тунелі були спеціально винайдені для котеджного будівництва. При підрахунках виявилось, що двох модулів більш ніж достатньо, щоб відводити воду з септика котеджу невеликого розміру, розрахованого на двох-трьох чоловік. При цьому відпадала необхідність влаштовувати поля фільтрації або колодязі. Звідси і всі плюси конструкції.

 • По довговічності це на сьогоднішній день найкращий варіант відведення очищеної води в септику.
 • Висока міцність кожного елемента і всієї конструкції в цілому.
 • Величезна продуктивність, яка дозволяє не турбуватися про те, що при великому скиданні води вона не витримає навантаження.
 • Простота монтажу. Пластикові модулі збираються вручну установкою в пази одного в інший.
 • При складуванні і транспортуванні модулі вкладаються один в інший, тим самим займаючи мало місця.
 • Поєднання з будь-якими моделями септиків.
 • Економія при виробництві монтажних робіт.
 • Можливість підбирати конструкції за обсягом збільшенням або зменшенням модулів у системі.

Це нове слово в дренажній системі, тому недоліків у неї практично немає. Єдине, що можна зазначити — німецькі тунелі коштують дорого. Але є вітчизняна прийнятна за ціною альтернатива. Так що і це недоліком вважати не можна.

Науково-технічний прогрес весь час пропонує нові рішення за інженерних мереж для приватних будинків. Вони покращують роботу систем, вони краще за технічними й експлуатаційними характеристиками, їх термін служби довше, вони витримують великі навантаження, вони компактні. Ось чому дренажні тунелі поступово витісняють усі інші варіанти дренажу.

Що таке дренажні тунелі, і як проводиться їх монтаж

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code