Газовий котел опалення працює в жорстких умовах, тому його обслуговування – один з найважливіших процесів. І пов’язаний він в основному з чисткою теплообмінника. Цей прилад являє собою трубчастий змійовик, по якому рухається вода. Сам прилад з зовнішньої сторони нагрівається полум’ям, а вже через металеву трубу, нагрівається і вода. Нехитрий прилад, але дуже ефективний. Але саме всередині труби змійовика з часом утворюється великий наліт, який зменшує перетин. Наслідок – зменшення обсягу прохідною води, що може призвести до закипання котла. Тому прочищення теплообмінника – це операція, яку треба проводити з певною періодичністю.

Наслідки забруднення теплообмінника

Але це не єдиний наслідок утворення накипу на внутрішніх стінках теплообмінника.

  • Сам утворений шар є матеріалом з низькою теплопровідністю. Тобто, вода в теплообміннику буде нагріватися значно менше. І щоб довести її температуру до необхідної, потрібно більшу кількість газу. А це вже, по-перше, його перевитрата, а, по-друге, перевитрата грошових коштів.
  • Може вийти з ладу циркуляційний насос, який у багатьох моделях опалювальних котлів є невід’ємною його частиною. Просто при зменшенні діаметра труби теплообмінника зростають навантаження на її перекачування.

Тобто, виходить так, що якщо вчасно виробляти прочищення газового котла, то можна продовжити термін його експлуатації, плюс уникнути незапланованого ремонту, пов’язано з виходом з ладу елементів опалювального приладу.

Способи очищення теплообмінника

Починати розбір способів прочищення треба з термінів. Тобто, яка періодичність вироблених процесів. Зазвичай виробники цей показник вказують у паспорті виробу. Але необхідно зазначити, що заснований цей термін на тому, що котел буде працювати на чистій воді. У житті все набагато складніше, і знайти водопровідну воду, яка б відповідала всім нормам і вимогам, практично неможливо. Тому рекомендується скоротити терміни очищення теплообмінника котла, і проводити ці операції частіше.

Звичайно, в першу чергу треба оцінити, наскільки сам котел засмічений. Це можна визначити самостійно, враховуючи непрямі ознаки.

  • Збільшилося споживання газу. Зазвичай при несправному теплообміннику витрата піднімається до 15%.
  • Знизилася ефективність опалювальної системи: впала температура теплоносія (особливо в обратку), батареї гріють слабко, подача енергоносія постійна, пальник ніколи не вимикається.
  • Якщо це двоконтурний котел, то напір води в системі ГВП різко впав.
  • Циркуляційний насос працює шумно з перебоями.

Увага! Якщо один із симптомів з’явився в процесі роботи опалювального котла, треба відразу реагувати. І перше, що необхідно зробити – прочистити теплообмінник. Сам котел повинен працювати довго, але вихід з ладу будь-якої його частини або вузла – це великі витрати, бо запчастини коштують недешево.

Отже, переходимо безпосередньо до методів очищення теплообмінника. Їх кілька, і кожен використовується в різних ситуаціях.

Ручний варіант прочищення

Для того щоб провести прочищення газової колонки або опалювального котла, необхідно демонтувати теплообмінник. Таким чином, створюються умови для вільного доступу його трубопроводів. В даний час для прочищення теплообмінника вручну використовуються два способи.

  • Механічний. Це коли внутрішню порожнину труби змійовика чистять спеціальними інструментами. Це можуть бути металеві щітки різної конструкції або скребки. Дана технологія вимагає акуратності проведення самого процесу, головне – не пошкодити саму трубу, що позначиться на її подальшому термін експлуатації.
  • Хімічний спосіб. Це коли всередину теплообмінника заливається хімічно активна рідина або розчин. Він просто роз’їдає накип і нальоти. Тому з одного боку трубу заглушають, а в іншу заливають розчин. Після декількох годин брудний розчин зливають, а сам теплообмінник промивають водою, краще під напором.

Необхідно відзначити, що ручне очищення теплообмінників – це найпростіший спосіб, який можна провести своїми руками. Єдине, на що необхідно звернути увагу, проводячи даний очисний процес хімічним способом, це обережність роботи з їдкими розчинами. Тобто, треба обов’язково дотримуватися техніки безпеки. І, звичайно, не можна ці розчини зливати в каналізацію.

До хімічним способом прочищення можна віднести промивку кислотними розчинами, які проганяються по внутрішній порожнині теплообмінника спеціальним обладнання, яке називається бустер. Ось він на фото нижче. По суті, виходить так, що сам теплообмінний пристрій підключається до бустерові, і в нього подається кислотний розчин, який переміщається по замкнутій системі: бустер-теплообмінник. Промивання проводиться протягом декількох годин, що забезпечує максимальну прочищення. Зазвичай цю технологію застосовують для сильних забруднень опалювальних агрегатів.

Увага! Після прочищення кислотою в теплообмінник треба залити розчин, який нейтралізує дію кислоти на металеві поверхні змійовика.

Гідродинамічна прочищення

Використовуючи цей спосіб очищення газових котлів та колонок, немає необхідності проводити їх розбирання. Тобто, теплообмінник не демонтується. Вода під великим тиском подається в систему опалення (нерідко в неї додаються абразивні речовини) і проганяється по всій трасі, проходячи і теплообмінного апарату. Таким чином, тиск руйнує накип і нашарування з усіх внутрішніх порожнин, по яким рухається теплоносій.

Дуже ефективна технологія, але вимагає наявності спеціального обладнання, яке і буде створювати необхідний тиск для води. Тому вона і найдорожча. Зазвичай для її проведення викликають фахівців.

Рідини для прочищення

Питання, ніж провести прочищення газового котла, сьогодні хвилює багатьох. Особливо це стосується вибору рідин для промивки. Багато фахівців використовують для цього соляну кислоту. Вона насправді дуже ефективно очищає практично будь-які відкладення і накип. Але це дуже агресивна рідина, тому завжди є ймовірність, що при її застосуванні може бути зруйнований захисний шар, який наноситься на внутрішні поверхні теплообмінників. Наприклад, шар цинку. Тому дуже важливо правильно виготовити розчин з урахуванням необхідної концентрації самої кислоти. До того ж багато фахівці запевняють, що саме соляна і оцтова кислота стає причиною, що збільшує крихкість металу.

Тому оптимальний варіант, якщо використовувати лимонну кислоту. Вона не поступиться соляної, але є менш агресивною. Сьогодні у продажу можна знайти непогані кошти, які можуть замінити кислотні розчини. Наприклад, такі реагенти, як Сіліт, Санакс, Детекс та інші. Важливо ознайомитися з дією цих препаратів, щоб бути впевненим, що вони зможуть промити теплообмінник якісно.

Висновок по темі

Необхідно сказати про те, що прочищення теплообмінника зсередини – це лише частина процесу. Якщо прилад має пластинчасту конструкцію, то це гарантія, що між пластинами знаходиться бруд, яка зменшує тепловіддачу приладу. Тому і з зовнішньої сторони теплообмінник треба промити. Зробити це можна дуже просто: обробити активними рідинами і через кілька годин промити водою під напором. Робити цю операцію треба на вулиці, використовуючи, наприклад, насос для миття автомобілів. Чистка з двох сторін – це гарантія, що котел буде працювати за паспортними показниками.

Способи очищення теплообмінника котла

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code