У даній статті ми розповімо як зробити сауну в квартирі своїми руками, розглянемо різні варіанти розташування і типів саун, а також дамо фото і відео інструкцію. В першу чергу, необхідно правильно вибрати приміщення для сауни.

Особливості сауни

Ідеальним варіантом прийнято вважати ванну кімнату – у неї вже є всі необхідні вам комунікації, і для розміщення сауни не потрібно брати додаткових дозволів у зацікавлених організацій. Проте нерідко під сауну віддають комори, балкони або навіть прилаштовують її до однієї із стін великої кімнати. У цих випадках перепланування квартири доведеться в обов’язковому порядку погоджувати.

Другий момент, на який обов’язково слід звернути увагу при влаштуванні сауни – це електропроводка. Так як спочатку сауна в квартирі не передбачалася, то і електропроводу на навантаження від печі не розраховані. Тому її доведеться замінити і, можливо, одразу по всій квартирі (краще це зробити електрику-професіонала).

Сауна в квартире своими рукамиРозміри саун для квартири

Третій момент – це сама піч для сауни. Вона повинна бути обов’язково електрична і тільки заводського виготовлення (ніяких саморобок навіть від кращих місцевих умільців!). Вносити будь-які удосконалення в заводську піч також не допускається. Електрокам’янка повинна відключатися автоматично після 8 годин роботи і мати потужність, відповідну до обсягу виділеного приміщення під сауну.

Четвертий момент – пожежна безпека. Так як сауна – це електрика, дерево (дуже горючий матеріал!) і досить висока температура, то до питань забезпечення пожежної безпеки треба підійти ґрунтовно:

 • запросіть фахівців і встановіть в квартирі систему пожежної сигналізації (якщо датчики в квартирі вже були встановлені, переконайтеся, що вся загальнобудинкову пожежна сигналізація знаходиться в робочому стані);
 • для обробки сауни використовуйте лише деревину листяних порід;
 • пульт управління електрокам’янкою розміщуйте за межами сауни в сухому приміщенні;

Повинна бути передбачена можливість швидкого і вільного відключення електричного «автомата», до якого підключена піч сауни, в той час, коли ви нею не користуєтесь (це особливо важливо, якщо в квартирі є або приходять в гості діти, які обожнюють включати і вимикати все підряд).

П’ятий момент: двері в сауну повинна бути виготовлена спеціально, бажано, щоб вона була скляна (інакше сауна буде схожа на невелику дерев’яну коробку, здатну викликати клаустрофобію). І купувати її треба ще до того, як ви почнете збирати каркас сауни.

Переваги конструкції

Сауна в квартире своими руками

Сауна для квартири має ряд переваг, які слід врахувати при прийнятті рішення щодо її облаштування:

 • Ви можете дозволити собі відпочинок і деяку розслабленість в будь-який відповідний для цього час. Відповідно не слід витрачати час на поїздку в сауну.
 • Немає необхідності проводити окрему каналізацію і водопровід, як це у випадку, коли при будівництві окремого приміщення з сауною. Підключити міні-сауну можна до централізованої каналізації/водопроводу.
 • Зменшується ризик захворювання застудами, так як не треба буде робити перебіжки по вулиці.
 • Міні-сауна для квартири буде надавати благотворний вплив на весь організм, виводячи з нього шлаки.
 • Зміцнення серцево-судинної системи.
 • Відмінний засіб для відновлення сил після важкого напруженого дня та ін.

Враховуючи ці позитивні сторони, ви можете вирішити придбати міні-сауну для квартири. Однак врахуйте явний недолік такої установки. Він полягає в тому, що далеко не завжди є вільні квадратні метри в житловій квартирі.

Типи міні-саун

Сауна в квартире своими руками

Існує кілька типів саун для установки в квартирі. Вони відрізняються не тільки ціною, але і по дизайну, обсягом, методу нагрівання та інших додаткових функцій. Розглянемо найбільш поширені сауни.

З електричним обігрівачем

Сауна в квартире своими руками

Площа такої сауни становить 1,2 м2. Якщо у вас маленька сім’я, то – це відмінне рішення. Головне її достоїнство – простота монтажних робіт. Як правило, заводська зборка являє собою дерев’яний каркас, який доповнюється щитами. Для її складання достатньо двох осіб.

Сауна з електричним обігрівачем в своїй конструкції має пароізоляцію і теплоізоляцію. Тому крім складання необхідно буде провести підключення до водопроводу та каналізації.

Фітобочка

Сауна в квартире своими руками

Для такого плану сауни потрібно мінімум місця. Більш того, не потрібно додатково посилювати електропроводку. Виходячи з назви, конструкція нагадує форму бочки. Вхід розташований збоку. Якщо в неї сісти на лавочку, то тіло повністю занурюється в неї, а зовні тільки голова.

Використання фітобочки актуально при пропарюванні тіла лікарськими травами і різними ароматами, що позитивно позначається на здоров’ї людини.

Портативна сауна

Сауна в квартире своими руками

Цей тип сауни представлений каркасом, який обтягується тканиною. За принципом дії, портативна сауна схожа на фітобочку. В ній голова не піддається тепловому впливу. Це пристрій порівняно недорого, має невелику вагу і не займає багато місця. Головна перевага полягає в простоті використання. Достатньо мати робочу розетку біля пристрою.

ІЧ сауна

Сауна в квартире своими руками

В цьому випадку для обігріву використовується інфрачервоний випромінювач. Хоча температурний режим вважається в ній щадним, в районі 40-60°С, в ній досить глибоко прогрівається шкіра. Тому в ній можуть бути не тільки дорослі, але і діти, а також літні люди з хворобами серця і судин. Одна з переваг установки в тому, що вона споживає мало електроенергії.

Фінська

Сауна в квартире своими руками

Якщо приміщення в квартирі велике, то можна серйозно думати про придбання фінської сауни. В ній одночасно може перебувати відразу кілька людей. У ній використовується сухий пар для нагріву температури 90-100°С і саме це є основною відмінністю від інших вищеперелічених саун.

Турецька

Сауна в квартире своими руками

Цю сауну можна по праву назвати екзотичною. Її дуже рідко монтують в квартирі, так як для цього необхідно:

 • встановити витяжки;
 • зробити якісну гідроізоляцію;
 • встановити теплу підлогу;
 • обробити підлоги плиткою і т. д.

Для отримання пари в турецькій лазні спеціально встановлюється парогенератор.

Як бути якщо не розрахована потужність проводки

Сауна в квартире своими руками

Деякі обмеження по експлуатації сауни у квартирі може накладати недостатньо потужна проводка. Тим більше, якщо в квартирі є електроплита, потужність понад 3 кВт, то проводка точно не витримає навантаження. В такому випадку необхідно буде зробити невелику реконструкцію проводки, а плиту для сауни придбати, потужністю до 2 кВт. Але при такій потужності температура в сауні буде набиратися дуже довго. Це, в свою чергу, вимагає облаштування якісної теплоізоляції.

Для встановлення сауни у квартирі рекомендується організувати індивідуальний підведення силового кабелю, який підключається безпосередньо в щитку.

Важливі вимоги пред’являються і для проводки всередині сауни. Для цього повинен використовуватися тільки закритий метод проводки. Кабель, в свою чергу, повинен бути термостійким. Конструкцію сауни слід заземлити, а також на лінії встановити УЗО.

Якщо у вас використовується електроплита потужністю до 4 кВт, то особливої навантаження створювати на мережу це не буде. Але ось одночасно включати кам’янку в сауні не рекомендується.

Юридичні тонкощі та рекомендації

Сауна в квартире своими руками

Порівняно недавно від думки про встановлення сауни у квартирі потрібно було відмовлятися. Однак сьогодні, при дотриманні ряду вимог, цю ідею можна втілити в життя. Так, для встановлення міні-сауни у квартирі слід дотримуватися ряд умовностей:

 1. Нагрів повітря в сауні можливий тільки від встановленої печі заводом виробником. У ній передбачаються автовыключатели при досягненні температури +130°С, а також у разі безперервної восьмигодинний роботи.
 2. Для розбризкування води в сауні слід провести монтаж перфорованої труби або дренчера. Підключення до каналізації і водопроводу повинно проводитися тільки поза сауни.
 3. Площа приміщення повинна бути не менше 24 м2.
 4. Використовувана деревина повинна піддаватися спеціальній обробці для захисту від загоряння і гниття.
 5. У житловому приміщенні сауну встановлювати заборонено.

Щоб узгодити сауну в проекті квартири необхідно вирішити такі служби – житлову інспекцію, протипожежну службу, ТСЖ, СЕС і ін У різних регіонах країни кількість прохідних інстанцій може відрізнятися, тому в кожному окремому випадку слід заздалегідь все уточнити.

Необхідне обладнання

Сауна в квартире своими руками

Сауна складається з кабіни і спеціальній печі. Вибір потужності печі залежить від площі парної. У середньому розраховується 0,6 кВт на 1 м3. Якщо придбати більш потужне обладнання, то доведеться більше витрачати коштів на оплату електроенергії. Якщо піч буде слабенький, то сауна, відповідно, буде довше нагріватися.

Що стосується самої кабіни, то її можна виготовити самостійно або придбати готову заводську модель. Для каркаса переважно використовується осика, липа або хвойні породи дерев. Для спорудження каркаса підлоги може використовуватися алюміній або сталь оцинкована, але можна також використовувати деревину, спорудивши ґратчасту підлогу.

Також слід встановити лежаки. Їх кількість залежить від розміру приміщення. Також вони можуть мати різну форму, наприклад, Г або П-подібну.

Етапи робіт

Сауна в квартире своими рукамиЗбірна сауна

Після того як були повністю і якісно вирішені всі перераховані вище п’ять питань, пов’язаних з облаштуванням сауни, можна приступати і до самого процесу будівництва.

Зводимо сауни. Для цього нам знадобиться деревина (брус), дриль, дюбелі і шурупи для кріплення бруса до стіни, пергамін (він виконає роль зовнішнього теплоізоляційного шару), інструмент для роботи з деревиною, будівельний рівень, рулетка, олівець.

Сауна в квартире своими рукамиСауна для міської квартири

Найпростіший варіант — прикріпити каркасний брус горизонтально прямо до стін виділеного приміщення під сауну. У тих випадках, коли це неможливо (приміщення більше, ніж запланована в ньому сауна), між підлогою і стелею необхідно встановити досить товсті дерев’яні розпірки (саме до них в подальшому і буде кріпитися горизонтальний каркас з бруса).

Відстань між горизонтально закріплених на стіні брусом має бути наступним:

 • 1 ряд — 3 см від підлоги,
 • 2 ряд – 60 см від підлоги,
 • 3 ряд – 1 метр від підлоги,
 • 4 ряд – відступивши 5 см від стелі,
 • 5 ряд – рівне між 3-м і 4-м рядами бруса.

Весь брус вирівнюється в одну площину по тій стороні, яка «дивиться» на територію майбутньої сауни.

Каркас стелі роблять з широких дощок з кроком в 60-70 см. І не забудьте про вертикальні стійки навколо отвору, до яких буде кріпитися дверна коробка.

Навколо припливного і витяжного отворів вентиляції обов’язково зробіть «рамки» з бруса.

Електропроводка. У сауні крім електропічки повинен бути хоча б один світильник (вимикач до нього повинен перебувати за межами сауни). До монтажу електропроводки залучайте спеціаліста-електрика, який повинен її обов’язково укласти в металорукав.

Сауна в квартире своими рукамиПереваги сауни у квартирі

Оздоблення сауни. Спочатку обшивають вагонкою стелю, рухаючись від входу в сауну до протилежної стіни. Технологія обшивки полягає в наступному:

 • натягуємо і закріплюємо за допомогою кнопок фольгу (одне полотно),
 • закріплюємо 3-4 ряди вагонки (за допомогою цвяхів, що забиваються в паз),
 • в отримане простір встановлюємо утеплювач,
 • далі продовжуємо аналогічно – фольга (внахлест), вагонка, утеплювач.

Утеплювач повинен бути тільки негорючий – мінеральна вата. Брати для утеплення сауни пінопласт не можна – він плавиться при високій температурі.

Лавки. Опору для крамниць у сауні виконують з бруса. Якщо ви робите лавку над ванною, її краще виконати відкидний або знімною. Опора для лавки закріплюється на трьох стінах, а при необхідності встановлюється ще й вертикальна стійка з упором в підлогу.

Настил лавки збирається з дощок шириною не менше 80 см і товщиною не менше 20 мм в два ряди (поздовжньому і поперечному). Ширина лавки, на якій будуть лежати, не повинна бути менше 70 див.

Сауна в квартире своими рукамиПіч для сауни

Наступний етап – установка нагрівача (печі для сауни) у відповідності з інструкцією заводу-виготовлювача і закріплення світильників. З допомогою шурупів до вагонки слід прикріпити термометр, вентиляційні засувки і, звичайно, пісочний годинник.

І останнє – підготовка сауни до експлуатації: у перший день її прогрівають при відкритих вентиляційних засувках і двері до 50-60 градусів, у другий день при такій же температурі (але закритих дверей і засувках) витримують 3-4 години, в третій день – нагрівають до 90 градусів і підтримують її 3 години, на четвертий день сауну можна нагріти до 100 градусів на 3 години, а потім при максимальному нагріві протягом півгодини періодично слід виливати воду на камені.

Якщо ніяких недоробок протягом цих чотирьох днів виявлено не було, сауну можна експлуатувати в звичайному режимі.

Ціни

Сауна в квартире своими руками

Що стосується цін на сауну для квартири, то вони різні. Все залежить від її виду і комплектації. Нижче наводимо орієнтовні ціни для деяких типів саун:

 • Фінська сауна SR1D003 LUXURY CHROMOTHERAPY від 215 тис. руб.
 • Фінська сауна SR1T4026 LUXURY CHROMOTHERAPY TWIN від 400 тис. руб.
 • Інфрачервоні міні-сауни в межах 120-260 тис. руб.
 • Турецькі сауни, хамам від 200 до 700 тис. руб.

Відео

Цей відеоматеріал розповість про поетапному будівництві сауни у квартирі:

Фото

На представлені різні варіанти саун, які можна встановлювати в житловій квартирі:

Сауна в квартире своими рукамиГабаритна сауна

Сауна в квартире своими рукамиІнфрачервона міні сауна

Сауна в квартире своими рукамиГарний варіант

Сауна в квартире своими рукамиМіні-сауна бочка

Сауна в квартире своими рукамиКомпактна для двох

Сауна в квартире своими рукамиЗ матовим склом

Сауна в квартире своими рукамиВ міській квартирі

Сауна в квартире своими руками

Сауна в квартире своими рукамиОдномісна сауна

Сауна в квартире своими рукамиОформлення

Сауна в квартире своими рукамиНа балконі

Сауна в квартире своими руками

Сауна в квартире своими рукамиСауна у ванній

Сауна в квартире своими рукамиСкляний варіант

Сауна в квартире своими рукамиКутовий формат сауни

Сауна в квартирі своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code