книга лео на перешейке карена рашаі посміхався в бою, то загадково н затаенно, Іванов, середньоваговик, молотив, як дрова колов — невтомно н доб-росовестно. Обидва студенти були вправнішим мене на ринзі, тим нетерпеливее я чекав зустрічі. Мені здавалося, що з кожним снопом іскор з очей або приголомшеної нудотою а стаю спритнішим і зорче. Вони обидва билися у фіналах ленінградських студентських турнірів. Мені все здавалося, що вони бережуть мене, і щоб розлютити їх, я намагався «врізати» різкіші. Ніщо так таємно не тягне у поєдинку, як пристрасть до загострення. Краще синці і нокаути, але був би поєдинок в повну силу.
Ось ця трійця і наштовхнула мене з першої зустрічей ще в дитбудинку на думку про жуланах, особливо два колишніх морських піхотинця — Скіф і Іванов. Вони і в дитбудинок приходили в формі, щоб доставити дітям гордовиту радість. Двоє суворих хлопців у чорному, зібраних і гнучких. Їх невловима грація знають свої сили бійців розрізала натовп на вулиці. Здавалося, одне поява мобілізує людей. У трамваї, пам’ятаю, струм проходив по пасажирам. Вони стояли на передній площадці і мовчки дивилися у вікно. Їх присутності було достатньо. Я бачив, як втягують черевця молоді люди біля дівчат. Останні більше не дивилися на своїх супутників. Старий робітник схвально разглаживал вуса. Два морських піхотинця не ворушилися, не розмовляли, не дивилися в салон. Від їх нерухомості віяло особливою силою. Я із задоволенням спостерігав за вагоном. Здавалося, люди відчули неждану захист. Здавалося, двоє воїнів принесли з собою те, про що несвідомо тоскова-все — духовну зібраність, готовність до відсічі злу і просвітлену скромність. Я вийшов з морськими пехо-тинцами і незабаром втратив їх з виду.
Раптом у дворі біля ганку вони знову виросли переді мною. То були Сафін-Скіф з Івановим. Вони минули хвіртку і пройшли по старинці лазом. Тоді я, називаючи про себе їх рід військ, весь час спотикався про два слова — «морський піхотинець». Мені хотілося вимовити С
одним словом. Мені здавалося, що цього славного племені не пощастило з ім’ям. Щось спонукало назвати, визначити їх суть, дати ім’я одним словом — не двома. «Піхотинець» — не повністю виражав їх дух, а прикметник «морський» нівелювало образ, розслабляло. Вони заслуговують такого імені, яка дзвеніла б як клич, думав я. Коли добірну піхоту посадили на коней, на-звали її драгунами. Слово ємне, звучне і стислий, як пружина. Як багато втратили б славні драгуни, якби їх назвали «кінна піхота». Ні, доповім я вам, ім’я — великий знак, воно значно, як символ. А пересаджений-ва на літаки піхота — не ті ж драгуни? Не десант-ники, а драгуни? Що до мотопіхоти, так вони ж кінні єгеря, або просто єгеря.
Хвацько переінакшуючи роду військ, па які мене-штовхнули два морських піхотинця, я ca.ii не помітив, як обмовився про себе слово, коли вони обидва виринули з-за куща бузку та виросли біля ганку раптом з-під землі: «Прямо як жулани! Так і є жулани) Жулани!» І не гірше двучит, ніж драгуни або ті самі улани. Жулани. Російське народна назва — сорокопуди. Ці двоє ну прямо як вилетіли з-за куща.
Який сільський хлопчина не анает сигнал жу-лана «кша!»? Хіба той, кому ведмідь наступив па вухо, Жулан крупніше співочого дрозда і жайворонка, своїх дале-ких родичів. Цей сміливець поставив загадку вченим. По систематиці він не хижак, а за характером сущий раз-бойнік, та до того ж співочий. І зовнішній вигляд у нього хижака. На очах чорна маска до вух. Крила червоно — бурі. Черевце сіре. Та чорно-білий задиристий хвіст. Дзьоб соколиний, міцний. Нависаючі гачком над-клювье і міцні кігтики на лапках видають у вигляді пе мирний характер. Він вміє за себе постояти. Інші птахи, як правило, намагаються відвести людину від гнізда вивертами, жулан ж хоробро кидається на прибульця. Він, не замислюючись, у рідного гнізда атакує навіть велику гадюку. Славний змієборець. Побачивши ворога, загрозливо

Книга Літо на перешийку стор 87

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code