У кімнаті, крім них, був тільки Раснер — пішов останній відвідувач, повертаючись в засипав селище.
— О-о!- вигукнув Раснер, підійшовши до своїх мешканців.— Ну, як у Плюшара справи?
Свого часу Етьєн повідомив Плюшару, механіку з Лілля, що поступив на копальні в Монсу, і два місяці
них йшло жваве листування. Плюшар намагався прищепити йому свої переконання, зрадівши можливості повести через нього пропаганду серед вуглекопів.
— Пише, що асоціація, про яку ви знаєте, раз-вивается дуже добре. Здається, вступають в неї всюди.
— А ти що скажеш про їхнє суспільство?— запитав Раст нер у Суваріна.
Тихенько чухаючи кролиці голову, Суварін випустив колечко диму і пробурмотів зі звичайним своїм спокійним виглядом:
— Дурниці!
Але Етьєн розпалився. Все привертало його до бунту, тягло до боротьби праці проти капіталу; він був невігласом, зате статей мрій Неофіта. Йшлося про Міжнародне товариство робітників, про знаменитого Інтернаціоналу, який нещодавно був заснований в Лондоні. Хіба не було це відважним початком боротьби, в якій нарешті восторжествує справедливість? Зникнуть кордони, трудящі всього світу піднімуться і, об’єднавшись, повстануть, щоб забезпечити робочому хліб насущний, який він заробляє своєю працею. І яка проста, але чудова організація: основа її — секція, яка є представницею комуни; вище — федерація, що об’єднує всі секції даної провінції; потім — нація і, нарешті, на самому верху — людство, олі-цетворяемое Генеральною радою, в якому кожна нація представлена секретарем-кореспондентом. Менше ніж через півроку Товариство завоює весь світ, і трудящі продиктують свою волю господарів, якщо ті надумають чинити опір.
— Дурниці!— повторив Суварин.- Ваш Карл Марко; мабуть, хоче все надати природним силам. Ніякої таємної політики, ніяких змов, чи не так? Все при яскравому світлі дня і виключно заради підвищення заробітної плати… Так подите ви з вашою еволюцією! Спаліть міста в полум’ї пожеж, скосите цілі народи, знищте все, — і коли вже нічого не

Книга Жерміналь стор.127

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code