з вагонетки, які Компанія вирішила вигадати, оплачуючи кріплення окремо. Самці неймовірні і ті були обурені. Але зараз найбільше приводила в обурення нікчемна получка, що загрожувала голодом, що викликала обурення проти навмисне створених простоїв, проти штрафів. І без того є нічого, а що буде, якщо ще знизять заробітну плату? У питних закладу гнівні фечі вимовляли під Ьсеуслишаніе; від лютих вигуків до того пересихало в горлі, що всі отримані копійки залишалися на стійці кабатчика.
Повертаючись з Монсу в селище, Етьєн і мае не пере-мовилися жодним словом. Лише тільки Мае переступив поріг, дружина, що сиділа одна з дітьми, помітила, що він прийшов з порожніми руками.
— Що ж це ти? Ось який забудькуватий! — вигукнула вона.- А де ж кава? Де цукор? Де м’ясо? Вже не розорив би тебе шматок яловичини.
Мае нічого не відповів, намагаючись впоратися з хвилюванням, що здавив йому горло. Але раптом у цієї людини, загартованого в тяжку працю, здригнулося його грубе обличчя, гримаса відчаю спотворила риси, і великі сльози бризнули з очей — цілий дощ гарячих сліз. Він звалився на стілець і плакав, як дитина, кинувши на стіл п’ятдесят франків.
— Ось! — бурмотів він.— Ось все, що я тобі приніс.« Стільки ми всі разом заробили…
Дружина його подивилася на Етьєна, побачила, що він сидить в похмурому мовчанні. Тоді і вона заплакала. Та хіба можуть дев’ять осіб прожити два тижні на п’ятдесят франків? Старший син-відрізаний Скиба, у старого ніг віднялися. Скоро всім помирати доведеться. Альзіра, приголомшена сльозами матері, кинулася їй на шию і теж зацлакала. Голосно кричала Естелла, розревелися Ленора і Анрі.
І незабаром по всьому селищу понеслися крики відчаю. Чоловіки повернулися додому, і ось вже в кожній родині опла-кивали, як велику біду, жалюгідну зарплату. Відчинялися двері будинків, жінки вибігали на вулицю і плакали там, немов гірким нарікань було тісно під низькими стелями в замкнених будинках. Йшов дрібний дощ, але вони не відчували цього, вони збиралися купками на тротуарах і, простягаючи руку, показували один одному на долоні отримані чоловіком гроші:

Книга Жерміналь стор.165

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code